Institut Valencià d’Art Modern’de Gülsün Karamustafa sergisi

İspanya’da Valencià’da yer alan Institut Valencià d’Art Modern’de (IVAM), 29 Temmuz – 18 Ekim 2020 tarihleri arasında Jose Miguel G. Cortés küratörlüğünde gerçekleşecek Gülsün Karamustafa‘nın kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçının geçmişten bugüne birçok eserine kapsamlı bir biçimde yer veren bu sergi, farklı toplum ve kültürler arasında ördüğü çoklu bağlantılara odaklanıyor.

Erkek Ağlamaları (2001), Meydanın Belleği (2005), Fragmanları / Fragmanlamak (1999), Kronografya (1994), Çevrimiçi Tapınak (2011), Güllerim Tahayyüllerim (1998 / 2013), Zihnimin Kafesi / Trellis of My Mind (1998 / 2014) gibi başlıca eserlerinin de yer aldığı sergi, iki şehir arasındaki kültürel diyalogları, bireysel ve toplumsal düzlemde yaşanan ortak deneyimleri konu ediniyor.

Daha önce de, 1998 yılında mekâna özgü ürettiği Pekiştirilmemiş Görüntüler projesi kapsamında Karamustafa, Valencia’nın Sagunto kentindeki restore edilmiş Antik Roma Tiyatrosu’nda travestilerin ve transseksüel bireylerin yakın çekim fotoğraflarını balkon altlarında sergilemişti. Bu proje ile sanatçı, şehirde özel ve kamusal alanların, görünür ve görünmez olanın, aynı zamanda İstanbul ve Valencia gibi metropol şehirlerde yaşanan bireysel hayatların cinsiyet, hafıza ve kimlik olguları üzerinden izini sürmüştü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.