Ferhat Özgür’den yeni proje

Ferhat Özgür’ün yeni projesi AN INTERACTIVE BOOK PROJECT (Create An Argument), 11 Ağustos – 11 Eylül 2020 tarihleri arasında Tirana Art Center’da gerçekleşiyor.

Bu projenin amacı, siyasi sorumluluğu canlandırmak için küresel siyasi konular, göç, her türlü askeri müdahale ve azınlık hakları gibi çeşitli konularda yazmak ve okumak istedikleri konularla ilgili kendi fikirlerini geliştirerek izleyicilerin yer alacağı interaktif bir ortam yaratmaktır. 

Proje, sanatçı tarafından gerçekleştirilen ve fotokopisi çekilen çizim sayfalarını içeriyor. Ziyaretçilerin sergi alanında bulunan özel bir atölyede kolayca ciltleyebilecekleri bir kitabı tamamlamak için muhtemelen 50 sayfalık yeterli sayfa örneği olması öngörülüyor. Kitapta yer alan çizimler, yerel ve uluslararası gazetelerde spor sayfalarında görülen, sanatçılar tarafından yeniden yorumlanmış görsellerdir. Kitabın her sayfası, her sayfanın üstünde belirli bir konu ile vurgulanan ve sanatçının kendisi tarafından tanımlanan iki figürden oluşacak. Ancak konuşma balonları dinleyiciler tarafından doldurulabilmesi için boş bırakılacak. Çizimlerin çağrışımları ve sayfanın üstünde verilen ‘konu’ gereğince, insanların kamuoyuna duyurmak istedikleri argümanlar oluşturmaları beklenir.

Böylece, sayfa numarası katılımcıların tercihine bağlı olacak her kitap, katılımcıların farklı fikirlerini içeren bir ‘tartışma platformuna’ dönüştürülecek. Her kitap bir kişiye ait olacak. Ancak katılımcılar kitap değiş tokuşu yapmak isterlerse, birbirlerinin ilgi ve fikirleri hakkında bilgi alma fırsatına sahip olacaklar. Sürecin sonunda izleyiciler kendi yazdıkları kitaplara sahip olacaklar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.