Araştırma anketi: “Prekaryanın Görünmeyen Özneleri: Pandemi Sürecinde Sanatçıların Durumu”

Sözlü tarihçi ve araştırmacı Eda Yiğit, “Prekaryanın Görünmeyen Özneleri: Pandemi Sürecinde Sanatçıların Durumu” başlıklı bir araştırma düzenliyor. Araştırma, sanatçıların güvencesizlik konusundaki genel durumlarını ve pandemi döneminde karşılaştıkları olağanüstü durumları incelemeyi hedefliyor.

Araştırma kapsamında sanatçıların pandemi sürecinde prekarya olarak deneyimlerini anlamak ve analiz etmek amacıyla bir çevrimiçi anket hazırlandı. Sonuç ürün ise bir makale olarak yayımlanacak.

Beyaz yakalılar, hizmet sektörü çalışanları ya da orta sınıf için aşina olunan prekarya* kavramı, sanatçılara dair pek kullanılmayan bir kavram. Bu sebeple prekar olarak sanatçılara yönelik bir araştırmanın bu dönemde elzem olduğu düşünülerek Prekaryanın Görünmeyen Özneleri: Pandemi Sürecinde Sanatçıların Durumu başlıklı araştırma çerçevesinde bir çevrimiçi anket kurgulandı.

*Prekarya, güvencesiz bir varoluşla yaşam sürdüren kırılgan özneleri, çatısı altında buluştuğu bir tanımlamadır. Emeğin somut ve soyut, geleneksel ve güncel anlamlarıyla örülmüş, proleteryanın kabuk değiştirmiş ve neoliberalizm baskısıyla farklı sınıfsallıklara sıçrayarak yatayda kesen bir tezahürüdür. Güvencesizlik, geçicilik, yabancılaşma, esneklik kavramlarıyla açıklanır.

Prekarya çatısı altında kendini tanımlayabilen sanatçılar anketin hedef kitlesidir. Araştırmaya katılım gönüllülük esasına dayalıdır. Anket ile edinilen bilgiler araştırma için kullanılacaktır. Toplanan veriler anonimleştirilecektir. Veriler başka verilerle eşleştirilse dahi, hiçbir surette kimliği belirli veya belirlenebilir bir gerçek kişiyle ilişkilendirilemeyecektir.

Anket sonuçlarının analizinin, üretilen çözüm önerilerinin, dayanışma pratiklerinin ve örgütlenme stratejilerinin kültür-sanat alanında kolektif çalışmalar için referans olma niteliğine sahip olacağı öngörülmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.