AVANT GARDENER puntWG’de sergileniyor

Amsterdam’da yer alan puntWG, 4 – 13 Eylül 2020 tarihleri arasında Naz Kocadere’nin küratörlüğünü üstlendiği “Avant Gardener” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Türkiye’den Servet Koçyiğit ile Emily Bates, Anthea Bush ve Christina Della Giustina var.

Donna Haraway’in “Belayla Kalmak” (Staying with the Trouble) kitabını yakınında tutan Avant Gardener sergisi sınır ve hudut, bitki bilim, spiritüel mevcudiyet, türler arası iş birliği ve akrabalık gibi meseleleri araştırıyor. Sergideki sanatçılar doğal ve kültürel çevredeki geçiş aşamalarını çizim, yerleştirme, fotoğraf ve sonik işlerin görsel-işitsel belgelemeleri üzerinden inceliyor.

Servet Koçyiğit, tekstil haritası Medical Green‘de yeşil kumaşın çeşitli ton ve desenlerini kendi içlerinde topoğrafya haritalarına ve ağaç halkalarına benzeterek iç içe geçirdi. Sanatçı, COVID-19 virüsünün Hollanda haritası boyunca yayılmasını ve yoğunluk seviyelerini göstermek için kullanılan renk paletine atıfta bulunurken, sınırların ve hudutların yapılanmasının yanı sıra, kaçınılmaz bulaşıcılığına da işaret ediyor. Galeri mekânının üzerindeki balkondan dışarı sarkıttığı işinde Koçyiğit, özel ve kamusal arasındaki tartışmalı ayrımı öne çıkarıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.