SANATORIUM’da yeni sergi: “Çakıl Taşları” 

SANATORIUM, 11 Eylül – 25 Ekim 2020 tarihleri arasında Sergen Şehitoğlu’nun “Çakıl Taşları” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, adını birçok modern dilde hesap anlamına gelen “calculo” sözcüğünün kökeni Yunan taşlarından alıyor. Şehitoğlu’nun kişisel sergisinde, yeryüzündeki olayları ardışık enstantaneler hâlinde sunan Google Earth görüntüleri ile bu görüntüleme sistemlerinin arka plânında çalışan matematiksel dillere özgü simgesel ifadeler yer alıyor.


Sanatçı, iletişimin gündelik düzeyinde karşılaştığımız dijital haritalar ile sıradan konuşmalarda yer almayan matematiksel simgeler arasındaki karşıtlık üzerinden, görünüşte birbirlerinden oldukça farklı olan simgeleme biçimleri arasındaki yapısal benzerlik ve farklılıkları tartışıyor.

Sergen Şehitoğlu’nun oluşturduğu dil sistemi, buluntu fotografik görüntüler yoluyla ifade edilen deneyimin rastlantısal ilişkilerinden, matematiksel denklemler yoluyla ifade edilen akıl yürütmenin zorunlu ilişkilerine kadar uzanan bir yelpazede “soyutlamanın evrelerini” inceliyor.

“Çakıl Taşları”, bir simgeler dizisinin soyut yapısını, başka bir simgeler dizisinin soyut yapısıyla karşılaştırarak birbirlerinden görünüşte oldukça farklı olan çeşitli simgeler arasındaki benzer davranışları tartışan veri görselleştirmeleri sunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.