Kunsthaus Hamburg’da Türkiye’den sanatçılar

Deichtorhallen ve Hamburg’un ana tren istasyonu (Hauptbahnhof) arasında bulunan bir güncel sanat merkezi olan Kunsthaus Hamburg, 19 Eylül – 22 Kasım 2020 tarihleri arasında “The Futureless Memory” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Kavramsal çerçevesi sanatçı Dilek Winchester tarafından geliştirilen ve Katja Schroeder’in küratörlüğünde düzenlenen “The Futureless Memory” sergisinde Türkiye’den Eda Aslan & Dilşad Aladağ, Balca Ergener, Hera Büyüktaşçıyan, Ergin Çavuşoğlu ve Dilek Winchester yer alıyor. Katılan diğer sanatçılar, Francis Alÿs, Khaled Barakeh,  Nadia Christidi, Michaela Melián ve Judith Raum, Samara Sallam. Balca Ergener ve Dilek Winchester’ın eserlerine SAHA eser üretim desteği veriyor.

Sergi, çağdaş sanatçıların sürgünde veya sürgünün etkileri ve yansımalarıyla ortaya çıkan çalışmalarını tarihsel belgelerle bir araya getiriyor.

Sergi, global bir bakış açısıyla aidiyet kavramının etkisini ve de bu kavramın güncel bir perspektiften nasıl yeniden değerlendirilebileceğini araştırıyor. Çeşitli kültürel, siyasi ve tarihsel zeminleri yan yana getirmeyi tasarlayan sergi, müşterek sürgün deneyiminin bireysel ifadelerini sunarken aidiyet meselesinin yalnızca sübjektif olarak tanımlanamayacağını, aynı zamanda özel ilişkisel bir bağı da içerdiğini vurguluyor.

Sergide yer alan çalışmalarda ele alınan coğrafi bağlantı yolları Hamburg’dan Elgin’e, New York’tan Mexico City’ye, Sofya’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Atina’ya, Hannover’den Lake District’e, Şam’dan Odense’ye, Marburg’dan İstanbul’a uzanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.