BILLBOARD İSTANBUL başlıyor

Danimarka Sanat Vakfı Proje Komitesi, İskandinav Kültür Fonu ve DID, Grosserer L. F. Foghts Fond, Danimarka Büyükelçiliği, Ernst B. Sund Fonden’in desteği ve Danimarka Kültür Enstitüsü ile  Kentvizyon işbirliği ile gerçekleştirilen BILLBOARD İSTANBUL, 5 18 Ekim 2020 tarihleri arasında Türkiye, Fas, İskandinav ülkelerinden 115 çağdaş kadın sanatçıyı kamusal alanda bir araya getiriyor.

BILLBOARD İSTANBUL 2020, İstanbul’da seçilmiş reklam panolarında yer alacak kadın sanatçıların fotoğraf çalışmaları üzerinden toplumsal cinsiyet tartışmalarını teşvik etmeyi ve konuyla ilgili farkındalığı arttırmayı amaçlarken, çağdaş sanatı her yaştan ve cinsiyetten geniş bir kitleye ulaştırmayı hedefliyor.

BILLBOARD ISTANBUL 2020, dünyada birçok şehrin sokaklarına hâkim olan reklam panoları yerine, kamusal alanda daha belirgin ve güçlü görsel hikayeler sunuyor. Proje; kadınlara kendilerini daha iyi ifade etme fırsatı verirken şehri de herkes için daha açık ve yaratıcı olmaya davet ediyor. Kültürler arasında bir köprü kurmayı hedefleyen proje, kentsel mekân, cinsiyet ve kimlik konularında fikirlerimizi geliştirmeye teşvik ediyor. Reklam panoları; Türkiye, Fas ve İskandinavya’dan kadın sanatçıların çalışmalarını görünür kılmak açısından önemli birer mecra haline geliyor.

Billboard projesinin fikri ve kavramsal çerçevesi Danimarkalı görsel sanatçı Hanne Lise Thomsen tarafından geliştirildi. Thomsen’in sanat pratiği ve projeleri öncelikli olarak toplumsal diyaloglara odaklanıyor. Metropoller ise birçok projesi için ideal platformu oluşturuyor. Şehirlerin çok katmanlı yapısı, sürekli değişen atmosferi ve çok yönlü mimari mirası Thomsen’in projelerinin başlangıç ​​noktasını oluşturuyor. Thomsen, 2015 yılında BILLBOARD FESTIVAL CASABLANCA, 2012’de Ramallah’ta WE ARE FROM HERE ve 2003 yılında Kopenhag ve Malmö’de bir billboard projesi olan WOMEN2003’ün küratörlüğünü üstlendi. BILLBOARD projesi küratör Lise Grüner Bertelsen ve grafik tasarımcı Jeanne Betak’ın iş birliği ile hayata geçirildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.