Gülşah Mursaloğlu 3. Endüstriyel Sanat Bienali’nde

Labin, Hırvatistan’da düzenlenen 3. Endüstriyel Sanat Bienali bu yıl 10 Ekim – 21 Kasım 2020 tarihleri arasında Branka Bencic, Christian Oxenius ve Gerald Matt’in küratörlüğünde, “Ride into the Sun” başlığıyla gerçekleşiyor.

Bienal’e Türkiye’den Gülşah Mursaloğlu davet edildi. Sanatçının yeni eser üretimini SAHA destekliyor. Mursaloğlu, Bienal’de A Collection of Occurrences in Terrestrial Sequences isimli bir yerleştirme sergiliyor.

Mursaloğlu maddesellik ve zaman üzerine uzun süredir devam ettiği araştırmalarının ışığında, A Collection of Occurrences in Terrestrial Sequences isimli yerleştirmesinde yeraltından iki aktörü; patates ve çamuru bir araya getiriyor. Patetesin zamansallığı kapsamında değişen tarihini inceliyor. Bir zamanlar toprağın altından çıktıktan sonraki uzun ömrüyle öne çıkan patates, şimdilerde geçiciliği sebebiyle tercih edilerek bioplastik üretimininde kullanılıyor. Sergi süresince dönüşüme uğrayacak yerleştirmede, Mursaloğlu’nun sergi için ürettiği çömleklerden yayılan ısıyla patates bazlı plastik yavaşça çözülecek; su ve ısı toprağın altından gelen bu iki malzeme arasındaki etkileşimi sağlayacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.