ALMA Ödülü’ne Türkiye’den dört aday

Dünyanın en büyük çocuk edebiyatı ödülü olan Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) adayları açıklandı. Bu yıl 69 ülkeden 263 yazar, çizer ve proje sahipleri Astrid Lindgren Anma Ödülü’ne (ALMA) aday gösterildi.

2009 yılından beri aday gösteren Türkiye, bu yıl 4 aday gösterdi. Ülkemizden bu ödüle aday gösteren kurumlar İTEF (İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali) ve ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) iki yazar ve iki çizer olmak üzere dört aday belirledi. Bu yıl Türkiye tarafından gösterilen adaylar Aytül Akal, Behiç Ak, Feridun Oral ve Huban Korman.

2002 yılında 94 yaşında vefat eden yazar Astrid Lindgren’in adını taşıyan ödüle, nitelikli çocuk ve gençlik edebiyatı eserleri veren yazar ve çizerler ile okuma kültürüne ciddi katkılarda bulunmuş kişi, kurum ve organizasyonlar aday gösterilebiliyor.

Adaylar, dünya çapındaki aday öneren 100’e yakın ülkeden kurum ve kuruluşlar aracılığı ile belirleniyor. Yaklaşık 580.000 Euro (5 milyon SEK) olan 2021 ALMA Ödülleri, 13 Nisan 2021 tarihinde yapılacak canlı yayın ile sahiplerini bulacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.