digitalSSM’den yeni konuşma: “Dijital Arşivleme”

Sabancı Üniversitesi ve digitalSSM yürütücülüğünde başlatılan ve Digilogue işbirliğinde devam eden “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” araştırma projesi, Kasım ayında ağ arşivlemeye yönelik iki bölümden oluşan bir konuşma serisi gerçekleştirecek.

Dijital arşivleme üzerine çalışan Ilya Kreymer ve Zeynep Pehlivan’ın katılımıyla 20 Kasım Cuma günü saat 20:00’de gerçekleştirilecek etkinlikte World Wide Web’in artan önemi nedeniyle, ağın arşivlenmesinin bilginin korunmasında kültürel bir gereklilik olduğu ve bu alandaki sorunlara yönelik çözümler ele alınacak.

Etkinliğin ilk bölümünde çalışmalarını Fransa’da INA (Institut National de l’Audioviseul) çatısı altında araştırma mühendisi olarak sürdüren Zeynep Pehlivan, “Ağ Arşivleme: Gelecek İçin Bugünün Koleksiyonu” başlıklı bir konuşma yapacak. Konuşmada, dünyadaki ağ arşivlemeyle ilgili son gelişmeler ve erişim, tarama ve korumayla ilgili konulardaki zorluklar ele alınacak. Bir örnek vaka incelemesi olarak, INA’da 80 milyar içerik, 1 milyardan fazla ‘tweet’ ve 2 milyon saatten fazla videodan oluşan ağ arşivleme platformu ayrıntılı olarak sunulacak.

Etkinliğin ikinci bölümü ise yazılım mühendisi Ilya Kreymer’in “Webrecorder Projesiyle Herkes için Yüksek Kalitede Ağ Arşivleme” başlıklı konuşmasıyla devam edecek. Webrecorder projesi, ücretsiz ve açık kaynaklı ağ arşivleme araçlarını geliştirmek, sürdürmek ve ağ arşivleme alanını ileriye taşımak için, dijital sanat organizasyonu Rhizome’la ortak çalışmanın sonucunda geliştirildi. Kreymer konuşmasında, Webrecorder projesiyle geliştirdikleri araçları sunacak.

digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı yöneticisi Osman Serhat Karaman’ın moderatörlük yapacağı etkinliğin dili İngilizce olup eş zamanlı Türkçe çeviri yapılacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.