kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

22. Siemens Türkiye Opera Yarışması’nın kazananları belli oldu

29 Eylül 2022

Türkiye’deki genç opera sanatçılarını keşfetmek ve eğitim hayatlarına yurt dışı tecrübesini de katmak amacıyla, bu yıl 22. kez düzenlenen Siemens Türkiye Opera Yarışması’nda kazananlar belli oldu.

Sahne kariyerlerinde önemli bir dönüm noktası için yarışan birbirinden yetenekli sesler arasından Ecem Arıcasoy birinci, Kamil Enes Pektaş ikinci ve Zeynep Seray Özcan da üçüncülükle yarışmayı tamamladı. Yarışmanın ilk 2’sine adını yazdıran genç yetenekler dünyanın en saygın opera akademilerinden Bologna International Opera Academy’de eğitim ve para ödülünü almaya hak kazandı. Üçüncü finalist ise para ödülünün sahibi oldu.

Bu yıl çok yüksek sayıda başvuru alan yarışmanın finali 28 Eylül Çarşamba akşamı The Seed İstanbul’da gerçekleşti. Yarışmanın jüri koltuğunda bu yıl birbirinden değerli isimler yer aldı. Başvuruların sona ermesinin ardından başlayan zorlu değerlendirme; Siemens Arts Program Sanat Direktörü Prof. Dr. Stephan Frucht’un jüri başkanlığında, opera sanatçısı, 1998 Siemens Türkiye Opera Yarışması birincisi ve 2022 Siemens Türkiye Opera Yarışması Jüri Koordinatörü Burak Bilgili, Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, klasik müzik araştırmacısı ve bariton ses sanatçısı Serhan Bali, Bologna International Opera Academy (BIOA) Kurucusu ve Orkestra Şefi Prof. Dr. Nicoletta Conti ile Deutsche Grammophon Başkanı Dr. Clemens Trautmann tarafından yapıldı. 

Ecem Arıcasoy: Soprano Ecem Arıcasoy, 1995 yılında dünyaya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Müzik eğitimi aldı. Bir kemancı olarak öğrenimini sürdürdüğü sırada operaya ilgi duymaya başladı. Keşfedilen yeteneği ve şan hocası Muhip Şanal rehberliğinde bir şarkıyla başlayan ilgisi, kısa sürede tutkusu hâline geldi. 2017 yılında mezun olduktan sonra Conservatorio di Musica Giovanni Battista Martini’ye kabul edildi. Arıcasoy, 2019 yılında Bologna Konservatuvarı tarafından hazırlanan Il Signor’da Sofia rolünü üstlendi. Aynı yıl Lucia di Lammermoor’da Lucia rolünü oynamak üzere seçildi. Francesco Esposito ile birlikte çalıştı. Enea Scala, Riccardo Zanellato ve Luciana D’Intino ile eğitimlere katıldı. Çalışmalarını Prof. Dr. Güzin Güler ile birlikte sürdürüyor.

K. Enes Pektaş: 2021 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera bölümünden mezun olan K. Enes Pektaş, mezuniyetin ardından New York Vincero Academy’ye tam burslu kabul edildi. Aralarında geçen sezonun ses getiren oyunlarından Amadeus, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Gençlik Konseri’nin de bulunduğu deneyimleri oldu. Çalışmalarına Abdiel Vazquez ile devam eden Pektaş, 17 Ocak 2023’te New York’ta bulunan dünyaca ünlü Carnegie Hall’de sahne alacak.

Zeynep Seray Özcan: 1995 doğumlu soprano Zeynep Seray Özcan, Akdeniz Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği bölümünden mezun olduktan sonra müzik kariyeri hayalini gerçekleştirmek üzere adım attı. 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera bölümüne kabul edilen Özcan’ın, konservatuar eğitimi devam ediyor. Prof. Dr. Güzin Güler ile çalışmalarını sürdüren genç sanatçı, diğer yandan sahne çalışmalarını da sürdürüyor.