kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

25. İstanbul Caz Festivali programı açıklandı

11 Nisan 2018

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, bu yıl 25. yaşını kutluyor. İstanbul Caz Festivali, bu yıl, 26 Haziran – 17 Temmuz 2018 tarihleri arasında yıldız isimlerden yeni keşiflere 250’yi aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 27 farklı mekânında ağırlayacak.

İstanbul Caz Festivali’nin yirmi beşinci yılına özel konukları arasında açıklanan ilk isim, 45 yıllık müzik kariyeri boyunca çok sayıda sanatçıya ilham kaynağı olmuş, Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave ile grubu The Bad Seeds oldu. İstanbulluların yıllardır heyecanla yeniden canlı izleyecekleri günü beklediği Nick Cave & The Bad Seeds festival kapsamında %100 Müzik katkılarıyla 10 Temmuz Salı akşamı KüçükÇiftlik Park’ta hayranlarıyla buluşacak.

Festivalin bu yılki diğer sürprizleri arasında, rock tarihinin tartışmasız en muazzam vokallerinden Robert Plant ve grubu The Sensational Space Shifters, aşk, melankoli ve başkaldırının ses bulduğu müthiş baladlarıyla Benjamin Clementine, duyuları kategorilere sınırlı kalmadan kucaklayan müziği ve etkileyici vokaliyle Melody Gardot, yüksek enerjisi ve sesiyle caz ve swing’in altın çağını popüler türlere yaklaştıran Caro Emerald, modern caza dair yepyeni adımlar atan Toronto çıkışlı saksofon, davul, klavye ve bas gitar dörtlüsü BADBADNOTGOOD, çığır açıcı bakış açısıyla caza kendi ruhunu katan piyano virtüözü Robert Glasper ve New York sahnesinin yükselen yıldızları trompette Christian Scott, mülti – enstrümantalist Taylor McFerrin, bas gitarist Derrick Hodge, Kendrick Lamar’ın hitlerinin arkasındaki isim Terrace Martin’den oluşan yeni grubu R+R=Now, modern cazı Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afro-Amerikan etkileriyle harmanladığı stiliyle kitleleri sürükleyen Avishai Cohen ve bestelerinde caz, dünya müziği ve latin ezgilerini özgürce bir araya getiren Omar Sosa ve tutkulu vokali ve kemanıyla ona eşlik edecek Küba asıllı Yiliañ Canizares var.

Festival kapsamında geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını merkezine alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla SOCAR Türkiye desteğiyle hayata geçirilen “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” ikinci kez 27 – 30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin ilk haftasındaki dört günde gerçekleşecek bu bölümü, festival izleyicisi ile beraber uluslararası müzik sektörünün önemli temsilcilerinden oluşan kalabalık bir delege topluluğu da izleyecek.

Vodafone Freezone sponsorluğunda ücretsiz gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” konserleri ve Kadıköy yakasında festival içinde festival deneyimi yaşatacak “Gece Gezmesi” bu yıl da devam ederken, tüm gün sürecek konserler ve atölye çalışmalarıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlik de  ‘minik’ cazseverleri mutlu edecek. Festivalin ücretsiz etkinlikleri, bu sene “Parklarda Caz”ın gelenekselleşen mekânı Fenerbahçe Khalkedon ve Fenerbahçe Parkı’nın yanı sıra Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı’nda gerçekleşecek konserler ile artarak devam edecek.

FESTİVALDE FARKLI MEKÂNLARDA FARKLI DENEYİMLER

Bu yıl da şehrin dört bir yanında müzikseverleri bir araya getirecek olan 25. İstanbul Caz Festivali, farklı mekânları konser mekânına çevirerek izleyicilere yeni konser deneyimleri yaşatmaya devam ediyor. Festival konserlerine bu yıl ev sahipliği yapacak 27 mekân arasında festivalin 25 yıllık geçmişinde unutulmaz bir yeri olan ve bu sene tekrar festival konserlerine ev sahipliği yapacak olan Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin yanı sıra, bu yıl ilk defa festivalde kullanılacak olan, Beyoğlu’nun en eski binalarından Venedik Sarayı’nın bahçesi de yer alıyor.

Festivale bu yıl Zorlu PSM Ana Tiyatro, Zorlu PSM Drama Sahnesi ve Zorlu PSM STUDIO, The Marmara Esma Sultan Yalısı, Venedik Sarayı Bahçesi, Sultan Park Swissotel The Bosphorus, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Sakıp Sabancı Müzesi the Seed, Uniq Açık Hava Sahnesi, Uniq Hall, Küçükçiftlik Park, KüçükÇiftlik Bahçe, Beykoz Kundura, Fenerbahçe Khalkedon, Fenerbahçe Parkı, Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı ve Salon İKSV ev sahipliği yapacak. Gece Gezmesi ise yine Kadıköy yakasının sevilen mekanlarından All Saints Moda Kilisesi, Ağaç Ev, Moda Kayıkhane, Baba Sahne, Club Quartier, Bant Mag. Havuz / BİNA, KargART, Moda Sahnesi ve Zor’da gerçekleştirilecek konserlerle festival içinde bir festival deneyimi yaşatacak.

FESTİVALİN YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ

25. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, iki önemli caz üstadı Nezih Yeşilnil ve Şevket Uğurluer’in yanı sıra Balarısı Ahmet olarak da tanınan ağız armonikası sanatçımız Ahmet Faik Şener’e festivalin açılış töreninde takdim edilecek.

FESTİVAL 25. YILINI GERİDE BIRAKIRKEN CAZIN YAYGINLAŞMASINA YÖNELİK ETKİNLERİNE YENİLERİNİ EKLİYOR

Festivalde, konserlere ek olarak, festivalin “25 yıldır caz ve dahası” anlayışına uygun olarak cazın erişimini artırmaya yönelik çeşitli ücretsiz programlar da yer alacak.

  • Festival öncesi söyleşileri

Mayıs – Haziran, Çeşitli Mekanlar

25. İstanbul Caz Festivali kapsamında Mayıs ve Haziran aylarında programı akademisyen Orhan Tekelioğlu danışmanlığında hazırlanan bir dizi söyleşi gerçekleştirilecek. Türkiye’de caz festivallerinin tarihi, Türkiye’de cazın gelişimi, gençlerin caza ilgisi gibi konular üzerinde ve İstanbul’un son dönem popülerleşen caz kulüplerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek bu ücretsiz söyleşilerin programı ve rezervasyon bilgileri Mayıs ayında açıklanacak.

  • Mültecilere yönelik etkinlikler

Festival, müziğin kapsayıcı ve birleştirici gücüne olan inançla, 2016 yılında Damon Albarn & Suriyeli Müzisyenler Orkestrası ve 2017 yılında Basel Rajoub’un Suriyeli Kadınlar Korosu’nun da katılımı ile verdiği konserlerde olduğu gibi bu yıl da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliği ile festivalin bir konserinde İstanbul’da Türkiye’de yaşayan mülteci konukları ağırlayacak.

  • Müzisyenlere yönelik eğitmen eğitimi

İstanbul Caz Festivali bu yıl Boğaziçi Üniversitesi işbirliğinde profesyonel müzisyenlere yönelik bir “eğitmen eğitimi” projesi gerçekleştirecek. Proje kapsamında Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, çocuklara yönelik müzik faaliyetleri düzenlemek isteyen profesyonel müzisyenlere, bu yaş grubu ile çalışma ve iletişim konusunda pedagojik eğitim verecek. Teorik eğitim süreci sonrasında pilot uygulamalarla devam edecek projenin ardından seçilen eğitmenler projeleri ile 25. İstanbul Caz Festivali’ndeki “Çocukça Bir Gün” etkinliğinde yer alacaklar.