kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

25. İstanbul Caz Festivali’nin panel ve söyleşi programı belli oldu

3 Mayıs 2018

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda bu yıl 25.’si 6 Haziran – 17 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek İstanbul Caz Festivali bu yıl 25. yaşını kutlamak için, şehirde cazın nabzını tutan dört farklı mekânda dört ayaklı bir panel ve söyleşi serisi düzenliyor.

25. İstanbul Caz Festivali’ne Doğru: Panel ve Söyleşiler” adlı seride, İstanbul’da cazı yaşatan mekânlar, festivaller, emektar ve yeni nesil sanatçılar, müzik yazarları ve sektör profesyonelleri bir araya gelerek, cazın geçmişini, bugününü ve geleceğini tartışacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek söyleşi ve panellere katılım için rezervasyon.iksv.org adresinden rezervasyon yapılması yeterli.

Panel 1: İstanbul’da Caz Hayatı

5 Mayıs, 16.30-18.30, Nardis Jazz Club

Moderatör: Zuhal Focan

Konuşmacılar: Eren Noyan (The Badau), Turgay Demiryürek (Kaset Mitanni), Feridun Ertaşkan (Cazkolik)

“İstanbul’da caz nasıl yaşanıyor? Şehirde caza yeterince yer var mı? Şehrin caz haritası nasıl ve bu haritayı genişletmek için neler yapmalı?” sorularına cevap arayan ve 10 yılı aşkın bir süredir İstanbul’da caz kulübü denince ilk akla gelen mekân Nardis Jazz Club’da gerçekleştirilecek panelde İstanbul’da caz hayatı masaya yatırılacak. 2015’te Kadıköy Yeldeğirmeni’nde açılan caz kulübü The Badau’nun kurucusu Eren Noyan, Beşiktaş’ta caz severlerin buluşma noktası haline gelen Kaset Mitanni’den Turgay Demiryürek ve Cazkolik’ten müzik yazarı Feridun Ertaşkan’ın katılacağı panelde İstanbul gibi değişken bir şehirde süreklilik, cazın şehir hayatındaki yeri, seyirci, sanatçı, mekân ilişkisi gibi başlıklar konuşulacak. Panelin moderatörlüğünü Nardis Jazz Club’ın sahibi Zuhal Focan gerçekleştirecek.

Panel 2: İstanbul’da Caz Festivalleri Tarihi (80’lerden 2000’lere)

19 Mayıs, 15.00-17.00, The Badau

Moderatör: Orhan Tekelioğlu

Konuşmacılar: Emin Fındıkoğlu (Bilsak Caz Festivali), Görgün Taner (İKSV), Ahmet Uluğ (Pozitif),

Harun İzer (İstanbul Caz Festivali)

“80’lerden bu yana İstanbul’daki ilk caz festivalleri nasıl gerçekleşti? İşin mutfağından sahneye çıkan sanatçılara kadar o günden bugüne neler değişti?” gibi sorulara cevap arayacak ve 2000’li yıllara kadar İstanbul’da gerçekleştirilen caz festivalleri tarihinin konuşulacağı bu panel kapsamında konuşmacılar; Türkiye’nin ilk caz festivali Bilsak Caz Festivali’nin kurucularından müzisyen Emin Fındıkoğlu, Pozitif’in kurucularından Ahmet Uluğ ve İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ile bu yıl 25. yaşını kutlayan ev sahibi İstanbul Caz Festivali’nden Harun İzer olacak. Yeldeğirmeni’nde yer alan İstanbul’un taze caz mekânlarından The Badau’da gerçekleşecek panelin moderatörlüğünü akademisyen Orhan Tekelioğlu yapacak.

Panel 3: Türkiye Caz Sahnesinin Emektarları İle Söyleşi

26 Mayıs, 16.30 – 18.30, Living Room

Moderatör: Hülya Tunçağ

Türkiye caz tarihine en hakim isimlerden müzik yazarı Hülya Tunçağ’ın moderatörlüğünde, Kadıköy’ün popüler caz barı Living Room’da gerçekleşecek bu söyleşide kendini Türkiye’de cazı yaşatmaya adamış emektar müzisyenlerin anıları, tavsiyeleri, analizleri konuşulacak. Panelden ziyade bir sohbet gibi deneyimlenecek bu etkinlikte Türkiye’de cazın geçmişi ve bugünü irdelenecek. Bu panelin katılımcıları önümüzdeki günlerde İstanbul Caz Festivali web sitesi ve sosyal medya hesaplarından açıklanacak.

Panel 4: Caz ve Dahası

8 Haziran, 19.00-21.00, Kaset Mitanni

Moderatör: Orhan Tekelioğlu

“Caz nereye doğru evriliyor? Cazın geleceği, geleceğin cazı nasıl olacak? Genç cazcılar nelerden esinleniyor, nasıl bir caz hayal ediyorlar?” Yıllardır tartışılan bu sorular, 25. İstanbul Caz Festivali’ne doğru gerçekleştirecek bu dördüncü ve son panelde İstanbul caz sahnesinin yeni nesil müzisyenleri ve eleştirmenlerine sorulacak. Cazın dünyada ve Türkiye’de ilerlediği yön, yeni üretimler, cazda yeni soluklar, cazdan kopan veya caza eklenen yeni türler bu panelde akademisyen Orhan Tekelioğlu’nun moderatörlüğünde irdelenecek. Bu panelin katılımcıları önümüzdeki günlerde İstanbul Caz Festivali web sitesi ve sosyal medya hesaplarından açıklanacak. Panelin ardından gece, hip-hop ve soul’u cazla harmanlayan genç ve dinamik grup JmH feat. Bidar Kalender ile devam edecek.