kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

25. İzmir Avrupa Caz Festivali başlıyor

5 Mart 2018

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 25. İzmir Avrupa Caz Festivali bu yıl 3 – 22 Mart 2018 tarihleri arasında düzenleniyor.

Festival, 11 konser, 2 sergi, 1 seminer, 1 film gösterisi, atölyeler ve yan etkinliklerin yer aldığı programıyla İzmirlilere unutulmaz bir caz festivali yaşatacak. Festival 3 Mart 2018 Cumartesi günü Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak sergi açılışı ve Emin Fındıkoğlu+12 konseri ile başlayacak.

Avrupa’nın ve Türkiye’nin kendi alanlarında önemli gelişmeler sağlamış caz sanatçılarını bir araya getirerek bu kültürü geniş kitlelere yayma amacıyla gerçekleştirilen festivalde; İtalya, Fransa, Almanya, Avusturya, Polonya, Slovakya, Romanya ve İsviçre’den gelen caz sanatçıları İzmirli caz severlerle buluşurken, çok sayıda genç izleyici Avrupa Cazını dinleme, anlama, öğrenme ve sevme fırsatını yakalıyor.

İzmir Avrupa Caz Festivali, eğitime odaklanan bir festival. Festivale konser vermek için gelen sanatçılar atölye çalışmaları ve ustalık sınıflarıyla İzmirli genç sanatçılara birikimlerini aktarıyor. Atölye çalışmalarına katılan başarılı gençlerden ikisi Siena Caz Vakfı ve İKSEV iş birliği ile İtalya’da Siena Yaz Caz Ustalık Sınıfları kurslarına burslu olarak katılıyor. Ayrıca festivalin resmi afişi son 16 yıldır, yine genç tasarımcılara yönelik düzenlenen ve tüm Türkiye’den yeteneklerin katıldığı Caz Afiş Yarışması ile seçiliyor.

Festival; İstanbul Avusturya Kültür Ofisi, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Polonya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu, Goethe Enstitüsü İzmir, İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu, İspanya ve Estonya Büyükelçilikleri ile İzmir İtalya Konsolosluğu iş birliğiyle düzenleniyor.