27. Akbank Caz Festivali bu sene de birçok atölye ve panele ev sahipliği yapıyor

7 Kasım 2017

27 yıldır Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan ve bu yıl 3 – 19 Kasım 2017 arasında gerçekleştirilen 27. Akbank Caz Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok söyleşi, panel ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor.

ATÖLYE: İstanbul Lindy Hoppers: Lindy Hop Dans Atölyesi

Cazın altın çağı diye bilinen 1920’li yılların ortasında başlayıp 1940’lı yılların sonlarına doğru devam eden, Hollywood filmlerinden aşina olduğumuz swing dansının inceliklerini, ritmini ve ilk adımlarını İstanbul Lindy Hoppers’ın 4 Kasım Cumartesi günü saat: 15.00’te Stüdyo Harlem ve Stüdyo Savoy’da gerçekleştireceği atölye çalışmaları ile öğrenebilirsiniz.

04 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Stüdyo Harlem, Taksim 04 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Stüdyo Savoy, Kadıköy. Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır / 1 saatlik ders ücreti: 50 TL

ATÖLYE: İstanbul Lindy Hoppers: Solo Caz Dans Atölyesi

İstanbul Lindy Hoppers, Swing döneminin bulaşıcı enerjisini yakalamak isteyenlerle solo caz atölyesinde buluşacak. Partner gerektirmeyen bu atölyeye katılarak solo cazla tanışabilir, cazın en keyifli ritimleriyle adımlarınıza neşe katabilirsiniz.

11 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Stüdyo Savoy, Kadıköy. Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır / 1 saatlik ders ücreti: 50 TL

ATÖLYE: İstanbul Lindy Hoppers: Jazz Tap Dans Atölyesi

Müzikalite ve ritm duygusunu birleştiren Tap dansını, 1920’lerin caz adımlarını içeren, eğlence ve doğaçlamanın ön planda olduğu bu atölye çalışması ile öğrenebilirsiniz.

18 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Yer: Stüdyo Savoy, Kadıköy. Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır / 1 saatlik ders ücreti: 50 TL

ATÖLYE: Çocuklarla Caz: Bir Varmış Bir Cazmış (10-12 yaş)

27. Akbank Caz Festivali kapsamında, Sahne İstanbul moderatörlüğünde gerçekleşecek “Bir Varmış Bir Cazmış” atölyesi, çocukların dinledikleri caz parçalarının kendilerinde yarattığı imgesel dünyayı resme, kil veya oyun hamurundan heykellere dönüştürdükleri bir çalışma. Atölye çalışmasının bir sonraki adımında, yaptıkları kilden/oyun hamurundan heykeller veya resimler arasında bağ kurarak bir öykü oluşturacak çocuklar, cazın da en güçlü ögesi kabul edilen doğaçlama yöntemiyle bu öyküyü canlandıracak.

11 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Akbank Sanat. 18 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Akbank Sanat. Katılımcı sayısı 15 kişiyle sınırlıdır / Atölye ücreti: 25 TL. Detaylı bilgi için Akbank Sanat (0212 252 35 00)

ATÖLYE: Jazz in Zentangle

27. Akbank Caz Festivali, Jazz in Zentangle atölyesi ile içinizdeki sanatçıyı keşfetme fırsatı sunuyor. Tekrarlanan desenlerden oluşan soyut çizim biçimi Zentangle, daha önce hiç çizim tecrübesi olmayanlar için bile harika sanat eserleri yaratabilmenin en pratik yöntemlerinden kabul ediliyor. Aynı zamanda, mükemmel bir rahatlama ve sakinleşme yolu. “Jazz in Zentangle” atölye çalışmasında katılımcılara, caz konseptinde hazırlanmış içi boş çizimler verilecek. İki saatlik çalışmada, katılımcılar herhangi bir kural ve kısıtlama olmadan bu içi boş şekilleri diledikleri desenlerle doldurarak kendi görsel doğaçlamalarını yapacaklar.

04 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Akbank Sanat. Katılımcı sayısı 20 kişiyle sınırlıdır/ 1 saat ders ücreti: 25 TL

SÖYLEŞİ: “For You” Sevinç Tevs

Türk caz tarihinin ilk uluslararası yıldızı Sevinç Tevs’in anısına düzenlenen panelde Hakan Rauf Tüfekçi, sanatçının kızı, besteci, şarkı sözü yazarı ve yorumcu Şehrazat’ı konuk edecek. “Türk Cazının Anası” kabul edilen ve ülkemizin ilk kadın caz vokali olan Sevinç Tevs’in renkli ve hareketli yaşamı, müzik kariyeri, dostları, kızı Şehrazat’ın anlatımı ile bu panelde yer alacak. 1948’deki caz vokal yarışması birinciliğinden Türk Sanat Müziği merakına, bu muhteşem sesli yorumcunun bilinmeyen yönlerini interaktif bir ortamda dinleme fırsatı bulacaksınız. Sanatçının bazı parçalarını da dinleyecek, panel sonunda ise Şehrazat’ın bir sürprizine şahit olacaksınız.

04 Kasım Cumartesi Saat: 15.00 Yer: Soho House / Etkinlik ücretsizdir.

SÖYLEŞİ: Sevin Okyay: Beat Kuşağı ve Caz Beat Generation And Jazz

Sevin Okyay’ın moderatörlüğünde, konuk konuşmacılar Hülya Tunçağ ve Ali Sönmez ile gerçekleşecek bu söyleşide, Beat Kuşağı yazarlarıyla caz müziğinin ilişkisi enine boyuna ele alınırken, sinemaya yansımaları da elbette unutulmayacak.

05 Kasım Cumartesi Saat: 13.00 Yer: Pera Palace Hotel Jumeirah, Orient Bar Etkinlik ücretsizdir.

SÖYLEŞİ:Kim Sevmez ki Cazı?

Caz müziği, sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de ana akım, hatta çoğu alternatif türe kıyasla daha az dinleyiciye sahip. Caz müzisyeni Elif Çağlar Muslu’nun moderatörlüğünü üstleneceği, Çağrı Sertel, Ece Göksu’nun konuk olarak katılacağı “Kim Sevmez ki Cazı?” adlı söyleşide bu konu masaya yatırılacak; dinleyiciler akıllarına takılanlaır sorarken, müzisyenler kendi yaşadıklarını paylaşacak. Dinleyicilerle müzisyenler arasında birebir doğaçlama deneyimlerinin de yer alacağı bu ilginç buluşmayı kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

11 Kasım Cumartesi Saat: 13:00 Yer: Akbank Sanat Etkinlik ücretsizdir. 27. Akbank Caz Festivali atölyelerinin biletlerini Mobilet’ten alabilirsiniz. Söyleşiler ücretsizdir.