kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

29. İstanbul Caz Festivali’nin programı açıklandı

18 Mart 2022

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 25 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali, bu yıl 29. kez 25 Haziran – 7 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festival bu yaz da 200’ü aşkın sanatçıyı, cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında müzikseverlerle buluşturacak. 29. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise bu yıl caz sanatçısı Hayati Kafe’ye veriliyor.

Festivalde konser verecek isimler arasında güncel cazın efsane sesi ve beş Grammy Ödüllü kraliçesi Dianne Reeves, zarif pop-caz vokali ile ülkemizde geniş bir hayran kitlesine sahip olan Melody Gardot, 3 farklı nesli caz ve rock gitarcılığıyla tanıştıran gerçek bir müzik üstadı John McLaughlin, ilk İstanbul konseriyle modern caza yenilikçi bir nefes getiren Enrico Pieranunzi, Türkiye’nin en büyük rock yıldızlarından Teoman, gitarına eşlik eden eşsiz sesiyle Kalben, insan ruhuna dokunabilmeyi amaç edinmiş klarnet üstadı Yom, farklı tınılarını müziğinde işleyen rock grubu Boom Pam, afrobeat ile funk’tan beslenen Kutiman ve daha nice isim var.

Festivalin yeşille cazı bir araya getiren Parklarda Caz konserleri her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul’un çeşitli ilçelerindeki parklara yayılacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlere her yaştan festival izleyicisi davetli. Festivalin en özel etkinliklerinden +1’li Gece Gezmesi ise, bu yıl yeniden Kadıköy’ün sevilen mekânlarında tek gecelik bir müzik maratonu olarak düzenleniyor.

Festivalde 20 yıldır devam eden Genç Caz projesi 20. yılında Genç Caz+ adını alarak yaratıcı genç müzisyenleri daha geniş bir çerçevede desteklemek üzere yola çıktı. İlk defa geçen sene Mehmet Uluğ Fonu’nun desteği, Sony Music Türkiye ve Babajim İstanbul Stüdyoları’nın işbirliğiyle hayat geçirilen Genç Caz+ albümü, bu yıl da Genç Caz+ finalistlerine armağan edilecek. Genç Caz+’ya seçilecek müzisyen ve topluluklar ayrıca Parklarda Caz etkinliklerinde uluslararası sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma imkânını bulacak.

2002’de açıldığı ilk günden itibaren şehrin caz duraklarından biri olan Nardis Jazz Club, bu yıl 20. yaşını kutluyor. Yıllar içinde Dianne Reeves, Benny Golson, Dee Dee Bridgewater, Roy Hargrove, Ron Carter gibi birçok dünya caz yıldızını ağırlayan ve sahnesinde ağırlıklı olarak yerli müzisyenlere fırsat tanıyan köklü kulüp, 20. yılını İstanbul Caz Festivali kapsamında çok özel bir konserle kutluyor. 29. İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikte Ferit Odman Group, Cem Tuncer Quartet, Dilek Sert Erdoğan Group, İpek Dinç Band, Aydın Kahya Band, Uraz Kıvaner, “Chet Baker Project”, Önder Focan Group, Meltem Ege Group, Sibel Köse Group, Hayati Kafe gibi yerli caz sahnesinin en önemli isimlerinin yanında pek çok kez Grammy adayı olup Dave Brubeck gibi bir efsaneyle çalışma fırsatı bulmuş Roberta Gambarini de sahnede olacak. Sultan Park-Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşecek bu özel konser Nardis Jazz kulübünün 20. Yılı kutlamasının ötesinde İstanbullu caz severlere çok keyifli bir gece yaşatacak.

Festivalin çocuklarla buluşma noktası olan “Çocukça Bir Gün”, bu yıl İKSV Alt Kat’ın işbirliğiyle dördüncü kez gerçekleştiriliyor. Klarnet sanatçısı Oran Etkin’in “Uzak Diyarlardan Yakın Arkadaşlar” başlıklı konserinde, dünyayı gezerken farklı enstrümanlarla tanışarak yeni dostluklar kuran Clara Net’in (Oran Etkin’in klarneti) hikâyesi anlatılıyor. Müziğin evrensel dili aracılığıyla birbiriyle konuşan enstrümanlar, genç izleyicileri farklı kültürlere merak ve anlayışla yaklaşmaya davet eden bir pencere açıyor. Bu neşeli ve bol maceralı müzikal performansta Oran Etkin’e Türkiye’den sürpriz konuk sanatçılar enstrümanlarıyla eşlik edecek. Oran Etkin ve arkadaşlarından hemen önce, yedi yaşındaki piyanist İpek Nisa Göker, solo performansıyla izleyicilerle buluşacak. 17.00’de başlayacak sahne performanslarının öncesinde Feriye’nin yemyeşil bahçesinde düzenlenecek atölyelerde, çocuklar ileri dönüşüm yoluyla, atık malzemeler kullanarak çeşitli sanat eserleri tasarlayacak ve çalgılar üretecek; müzikle, sanatla, eğlenceyle dopdolu, renkli bir gün geçirecek.

Festivalin yeşille cazı bir araya getiren Parklarda Caz konserleri her yaştan takipçisini İstanbul’un çeşitli parklarına davet edecek. Festival boyunca beş güne yayılarak İstanbul’un beş farklı parkında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlerde yerli sahneden isimlerle Genç Caz+ gruplarının performanslarının yanı sıra dünyanın farklı şehirlerinden ve kültürlerinden sanatçıları bir araya getiren Botticelli Baby ile New Orleans’ın zengin müzik mirasını İstanbul’a taşıyacak Tuba Skinny sahnede olacak. Parklarda Caz konserleri, Habitat Parkı (Şişli), Beylikdüzü Yaşam Vadisi, Küçükçekmece Göl Kenarı Amfi Tiyatro, Göztepe Özgürlük Parkı (Kadıköy)  ve Sanatçılar Parkı’nda (Beşiktaş) düzenlenecek. Parklarda Caz’ın ayrıntılı programı çok yakında festival web sitesi ve sosyal medyasından açıklanacak.

Festival kapsamında bu yıl 6.’sı gerçekleştirilecek, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını merkezine alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması, 30 Haziran – 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında müzikseverlerle buluşacak. Vitrin kapsamında, üç günde gerçekleştirilecek 20’ye yakın konseri, festival izleyicisi ile beraber yurt dışından önde gelen uluslararası festival ve etkinlik yöneticilerinden oluşan kalabalık bir delege topluluğu da izleyecek. 2017 yılından bu yana aralarında Womex, SXSW, Jazzfest Berlin, Down Beat, Great Escape, Boiler Room, Glitterbeats Records, Le Guess Who, The Guardian gibi kurumlardan uluslararası müzik profesyonelleri İstanbul’da Vitrin kapsamında ağırlandı. Şimdiye kadar birçok grubu yurtdışı turnelerinde destekleyen, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan Vitrin, bu yıl da müzik sektörü ile diğer yaratıcı endüstrileri buluşturan çeşitli paneller düzenlemeye devam edecek. Vitrin konser ve panel programı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

İstanbul Caz Festivali’nin Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla başlattığı Genç Caz+ konserleri bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek.