kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

3. Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri başlıyor

6 Ekim 2021

Ataşehir Belediyesi tarafından Nâzım Hikmet’i anma ve anlama amacıyla hazırlanan ve bu yıl 3. kez düzenlenen Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri, bu yıl 7 – 10 Ekim 2021 tarihleri arasında Erdal Eren Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Şiir Günleri’nin bu yılki Onur Konuğu, Türkçe’nin yaşayan en önemli şairlerinden biri olan Şükrü Erbaş.

Türkiye’den çok sayıda şairin yanı sıra, Hırvatistan’dan da üç şairin katılımıyla düzenlenecek etkinlikte katılımcılar, Türkiye’nin ve dünyanın önemli şairleri ile tanışma fırsatı yakalayacak ve şiirleri şairlerinin sesinden dinleme olanağı bulacak.

Söyleşi, imza günü, panel ve şiir dinletilerinin yer aldığı festivale Haydar Ergülen, Şükrü Erbaş, Tozan Alkan, İsmail Afacan, Osman Bozkurt, Tuba Bozkurt, Gökçenur Ç., Âba Müslim Çelik, Mehmet Erte, Marjan Grakalic, Devrim Horlu, Metin Kaygalak, Nilay Özer, Goran Beus Richemberg, Zeynep Derya Rota, Sinem Sal, Engin Turgut ve Darija Zilic katılacak.

Festivalin bu yılki konuk ülkesi Hırvatistan. Hırvatistan’ın önde gelen üç Hırvat şairi Darija Zilic, Goran Beus Richtemberg ve Marjan Grakaliç kendi şiirlerini sunacaklar. Ayrıca bu üç şair katılımcılar ile “Hırvat Şiiri” panelinde bir araya gelecek. Hem kendi şiirlerini hem de başka şairlere ait şiirleri besteleyen şair ve müzisyen Tozan Alkan ve günümüzün gözde müzisyenlerinden Erdal Güney şiirseverlere unutulmaz müzik dinletileri sunacak. Festivalde on iki genç şair “Genç Şiir” panelinde bir araya gelecek ve şiir yazarken yaşadıkları duyguları ile yazın dünyalarını anlatacaklar. Bu yıl Ataşehir Belediyesi, festivalin 8 Ekim’de yapılacak bölümünü kardeş belediyelerinden biri olan Adalar Belediyesi ile birlikte gerçekleştiriyor. Festival katılımcıları Hırvat şairlerle birlikte Büyükada’da Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde olacaklar ve ada halkıyla bir araya gelip şiirlerini okuyacaklar. Şiir Günleri’nde festivale adını veren büyük usta Nâzım Hikmet de anılacak. Bu yıl Nâzım Hikmet ile ilgili iki kitap yazan değerli yazar ve şair Atilla Birkiye; büyük ustanın eşi Piraye Hanım’a yazdığı şiirleri anlatacak. 3. Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri, Ataşehir’de yer alan çeşitli sitelere yapılacak ziyaretler ve bu sitelerde düzenlenecek olan şiir dinletileriyle son bulacak.