35. İstanbul Film Festivali programı açıklandı

16 Mart 2016

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 12. kez Akbank’ın desteğiyle, 7-17 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenecek 35. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklere, yeni keşiflerden başyapıtlara, gizli hazinelerden iz bırakan filmlere, zengin programını izleyicilere sunmaya devam ediyor.

Bu yıl ilk kez Kerem Ayan direktörlüğünde gerçekleşen İstanbul Film Festivali, festival programından yarışmalara, yan etkinliklerden festival mekanlarına kadar birçok yenilik ile karşımıza çıkıyor.

Festival programında 187 uzun metraj, 10 kısa ve 24 deneysel film yer alıyor. Festival, 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filmini gösterecek. Film gösterimlerinin yanı sıra konuk sinemacıların katılacağı söyleşilerden sinema derslerine, konserlerden özel etkinliklere festival bu sene de yan etkinlikler ile dopdolu.

Sinema Onur Ödülleri:

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl beş değerli sanatçıya verilecek. Suzan Avcı, Ülkü ErakalınŞeref GürPerran Kutman ve Jeyan Ayral Tözüm bu yılın Sinema Onur Ödülleri sahipleri.

Yarışmalar:

35. İstanbul Film Festivali’nde yarışma heyecanı bu yıl festivalin ilk gününden başlayacak. Ulusal ve Uluslararası Altın Lale, FACE Sinemada İnsan Hakları, bu yıl ilk kez yapılacak Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışmalarının ve dünyada ilk kez 35. İstanbul Film Festivali’nde kadın erkek eşitsizliğine dikkat çekmek amacıyla verilecek Audentia Ödülü’nün kazananları belirlenecek.

Festival Sinemaları:

Başladığından bugüne bağımsız sinemaları destekleyen İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu ve Fitaş (iki salon) sinemaları, Akbank Sanat, İtalyan Kültür Merkezi, Ortaköy’de Feriye Sineması, Kadıköy’de Rexx Sineması (iki salon) ve İstanbul Modern Sinema olmak üzere 10 salonda yapılacak.

Festivalde yeni ne var?

  • Festival periferide:

İstanbul Film Festivali gösterimleri bu yıl İstanbul’un iki yakasına da yayılıyor. Festivalin son hafta sonunda, 16 ve 17 Nisan tarihlerinde, programdan bir seçkiyle Sultangazi’de Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi ve Maltepe’de Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

  • Festivalde yeni bölümler:

35. İstanbul Film Festivali Akbank Galaları, Yıllara Meydan Okuyanlar, Dünya Festivallerinden, Genç Ustalar, NTV Belgesel Kuşağı, Mayınlı Bölge, Antidepresan, Çocuk Mönüsü, Geceyarısı Çılgınlığı gibi klasikleşmiş bölümlerinin yanı sıra bu yıla özel bölümlerde gösterimler gerçekleştirecek.

  1. Musikişinas
  2. Gömülü Hazineler
  3. Işığın Peşinde: 70’ler Amerikan Avangard Sineması
  4. Otto Preminger: Bir Yönetmenin Anatomisi
  • Festivalde yeni yarışmalar:

Festival, bu yıl ilk kez yapılacak Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışmalarının ve dünyada ilk kez 35. İstanbul Film Festivali’nde kadın erkek eşitsizliğine dikkat çekmek amacıyla verilecek Audentia Ödülü‘nün heyecanı ile yoğun bir yarışma maratonu ile karşımızda.

Biletler:

Festival biletleri 26 Mart Cumartesi günü 10.30’dan itibaren Biletix satış kanalları ile Atlas ve Rexx sinemalarında açılacak ana gişelerden satışa çıkıyor.