35. İstanbul Film Festivali’nde ödül sahipleri belli oldu

18 Nisan 2016

35. İstanbul Film Festivali, 15 Nisan Cuma gecesi Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan törenle sona erdi ve gecede bu seneki festivalin ödül alan isimleri belli oldu.

Gecede Altın Lale Uluslararası Yarışma, Altın Lale Ulusal Yarışma, Ulusal Kısa Film Yarışması, Ulusal Belgesel Yarışması, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, Audentia Ödülü, FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü, Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI Ödülleri ve Cineuropa.org Ödülü gibi farklı alanlarda ödüller verildi. Ayrıca festivalin Sinema Onur Ödülleri de bu törende sahiplerini buldu.

Ewa Puszczyńska’nın başkanlığında, oyuncu Melisa Sözen, Lior Ashkenazy ve video sanatçısı Ali Kazma’dan oluşan Altın Lale Uluslararası Yarışma jürisi, 14 ülkeden 15 film arasından Meksikalı yönetmen Rodrigo Plá’nın Bin Başlı Canavar adlı filmini ödüle layık gördü. Böylece Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü’nün 25 Bin Euro para ödülü de filmin yönetmeni (10 Bin Euro), filmin Türkiye’de dağıtımcısı olacak olan firma (10 Bin Euro) ve Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü sahibi Bir Liderin Çocukluğu adlı filmin yönetmeni Brady Corbet (5 Bin Euro) arasında paylaşılmış oldu.

Müjde Ar başkanlığında, oyuncu Tansu Biçer, yazar ve yönetmen Ben Hopkins, oyuncu ve yönetmen Niki Karimi, yazar Murat Uyurkulak ve dağıtımcı Torsten Frehse’den oluşan Altın Lale Ulusal Yarışma jürisi tarafından, Ahu Öztürk’ün Toz Bezi adlı filmi 11 film arasından 150 bin TL para ödülü ile desteklenen ödüle layık görüldü. Ayrıca En İyi Yönetmen dalında 50 bin TL ile desteklenen ödül de Kalandar Soğuğu filmiyle Mustafa Kara’ya verildi.

Anadolu Efes sponsorluğunda 60 bin TL ile desteklenen, Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü, Barış Kaya ve Soner Caner’in Rauf adlı filmine, 10 bin’er TL para ödülü ile desteklenen En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Toz Bezi filmindeki rolüyle Asiye Dinçsoy’a ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Kalandar Soğuğu filmindeki rolüyle Haydar Şişman’a verildi.

Yine Altın Lale Ulusal Yarışma kapsamında, En İyi Senaryo Ödülü, Toz Bezi filmiyle Ahu Öztürk’ün, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü, Kalandar Soğuğu filmiyle Cevahir Şahin ve Kürşat Üresin’in, En İyi Kurgu Ödülü, Kalandar Soğuğu filmiyle Mustafa Kara, Umut Sakallıoğlu ve Ali Aga’nın, En İyi Özgün Müzik Ödülü, Tarla filmiyle Doğan Duru’nun oldu.

Festivalin Ulusal Kısa Film Yarışması’nda, Anadolu Efes sponsorluğunda 5 bin TL’lik ödülle desteklenen En İyi Kısa Film Ödülü, yönetmen Can Evrenol, oyuncu Hazal Kaya ve DokuFest direktörü Nita Deda’nın seçimiyle Ziya Demirel’in Salı adlı filmine verildi. Barış Sarhan’ın Cemil Şov adlı filmine ise Mansiyon ödülü verildi.

Jürisinde belgesel sinemacı yönetmenler Emel Çelebi, Güliz Sağlam ve Carlos Hagerman yer aldığı Ulusal Belgesel Yarışması’nda, 10 bin TL para ödülü ile desteklenen En İyi Belgesel Ödülü, 10 film belgesel film arasından Onur Bakır ve Panagiotis Charamis’in yönettiği Hazır Ol!’a verildi. Ayşe Polat’ın Ötekiler filmine ise Mansiyon ödülü verildi.

Senarist, yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, oyuncu Ahmet Rıfat Şungar, dağıtımcı Ioanna Stais’den oluşan juri, 2013 yılından bu yana, erken yaşta hayatını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman adına verilen, CMYLMZ Fikirsanat sponsorluğunda 30 bin TL ile desteklenen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü için 13 ilk film arasından Emre Konuk’un Çırak filmini seçti.

Yönetmen Yeşim Ustaoğlu, Angelos Frantzis ve Eurimages temsilcisi Sanja Ravlic’in yer aldığı jüri, kadın yönetmenlerin yapıtlarının görünürlüğünü artırmak ve başka kadınları da bu yolda ilerlemeye teşvik etmek amacıyla Avrupa Konseyi ortak yapım fonu Eurimages tarafından 30 bin Euro para ödülü ile desteklenen ve bu sene ilk kez verilen Audentia Ödülü’nü, 15 yapım arasından Anca Damian’ın yönettiği Sihirli Dağ filmine uygun gördü.

Oyuncu ve yazar Ercan Kesal, Eurimages İdari Yönetici Yardımcısı Isabel Castro, Avrupa Konseyi Sözcüsü ve Basın Danışmanı Can Fişek ile yönetmen Jakob Brossmann’dan oluşan FACE Jürisi, Avrupa Konseyi ve Eurimages fonunun 10 bin Euro para ödülü ile desteklediği FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü’nü Jonas Carpignano’nun yönetmenliğini üstlendiği Akdeniz fimine verdi. Kolombiyalı yönetmen Ciro Guerra’nın Yılanın Kucağında adlı filmi ise Mansiyon ödülü aldı.

Jürisinde Finlandiya’dan Harri Römpötti, İtalya’dan Patrizia Pistagnesi, Slovakya’dan Viera Langerova ve Türkiye’den Senem Erdine ve Ali Deniz Şensöz’ün yer aldığı, başkanlığını ABD’den Chris Fujiwara’ın yer aldığı Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI Ödülleri, Altın Lale Uluslararası Yarışma’da Aslı Özge’nin yönettiği Ansızın’a, Altın Lale Ulusal Yarışma’da Senem Tüzen’in yönettiği Ana Yurdu’na, Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Levent Türkan’ın yönettiği Jamais Vu’ye verildi.

Son olarak, sanatsal açıdan tartışmasız değeri olan, bunun yanı sıra karşılıklı iletişimi destekleyen ve birleştirici özellik taşıyan filmlere verilen Cineuropa.org Ödülü, Altın Lale Ulusal Yarışma Ödülü’nün de sahibi Ahu Öztürk’ün yönettiği Toz Bezi filmine verildi.

Gecede, festivalin Sinema Onur Ödülleri ise Türkan Şoray, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi Yeşilçam’ın en sevilen yıldızlarının sesi olarak Yeşilçam’da 60 senelik kariyer sahibi seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm’e, yine 60 yılı aşan kariyeriyle ülkemizin en eski ve değerli yapımcılarından Şeraffettin Gür’e, Yeşilçam’ın usta oyuncuları Suzan Avcı ve Perran Kutman’a son olarak geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz sayısız filme imza atan yönetmen Ülkü Erakalın’a verildi. Ayrıca, Türker İnanoğlu’na da meslek hayatının 60. yılına istinaden Özel Ödül verildi.