kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

4. Artankara Çağdaş Sanat Fuarı 100’ü aşkın sanat kurumunu ağırlıyor

15 Mart 2018

Bu yıl 15 – 18 Mart 2018 tarihleri arasında, ATO Congresium’da 4. kez düzenlenecek olan Artankara Çağdaş Sanat Fuarı, 26 ülkeden 550 sanatçının 2000’i aşkın eserini sanatseverlerle buluşturuyor.

Resim, heykel, seramik, özgün baskı, fotoğraf, enstalasyon ve kavramsal sanat eserlerinin görülebileceği Artankara’da 100’ü aşkın galeri ile sanatla ilgili kurum, kuruluş ve sanat inisiyatifleri yer alıyor.

Uluslararası arenada yerini alan Artankara’da bu yıl Türk katılımcıların yanı sıra Güney Kore, İtalya, İngiltere, Avusturya, Fransa, İran, Çekya, Yunanistan, Ukrayna, Kırgızistan, Bulgaristan, Macaristan, Rusya, Makedonya, Kazakistan, Irak, İran, İzlanda, Meksika, Norveç, Çin, Ermenistan, Yugoslavya, Estonya, Özbekistan, Kanada, Almanya ve Gürcistan’dan galeriler, sanatçılar ve koleksiyonerler de fuarda yerini alıyor.

NeoArtgallery İtalya standında Davide Frisoni, Mauro Filigheddu, Roberta Coni ve Hale Karaçelik’in eserleri sergilenecek. Güney Kore’nin önemli isimleri Yong-Moon Kim, Sang-Chul Won, Jung-Dae Kim, Min Kyo Kim, Sun Hwa Lee, Ece Yıldırım ve Yong Sil Lee AB Gallery Korea standında olacak. Kanada’dan katılan Galeri 5 Continents standında Annie Gauthier, Ahad Moslemi ve Pelin Yazar yer alacak. Bakü merkezli Araz Gallery standında ise Arif Huseyinov, Ebülfez Ferecoğlu, Xaqan Bayramov ve Mehmet Şirzad’a ait eserleri ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Ahmad Tak, Kaveh Kavosi, Leyla Alikhani, Maryam Moghadam, Nazar Moosavi Niya Farda Art Gallery standında Iran çağdaş sanatı sanatseverlerle buluşturacak.  Ludmila Levitas, Svetlana Gruzdova, Igor Papakin ve Julia Agenosova Salon Ashley Art Rusya standında yer alacak.

1912 yılında kurulan hem mühendislik hem de sanat üzerinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin önde gelen üniversitelerinden Tianjin Polytechnic University sanatseverlere Çin çağdaş sanatı ile tanışma fırsatı sunacak. Shijiazhuang Orient Copper Relievo ART GALLERY ve Tianjin Polytechnic University stantlarında Song Ying, Xu Jun, Ji Nuo, Zhang Zengru, Zhang Tonghai ve Cao Weibo çalışmaları sergilenecektir.  

Solo Show kapsamında Tomur Atagök, Bubi, Devrim Erbil, Zarko Jakimovski, Marat Bekeyev ve Ertuğrul Ateş’in aralarında yer aldığı sanatçıların özel sergileri görülebilecek.

 

Bu sene özel projeler kapsamında Odunpazarı Belediyesi Sanat Galerisi, Cam Ocağı Vakfı ve Cam Dostları Grubu tarafından hazırlanan çağdaş sanatın camla buluşmasını canlandıran sergi yer alacak. Ünlü Iranlı gazeteci ve fotoğrafçı Maryam Mazrooei  tarafından 2016 yılında Musul’un IŞID’dan kurtarma operasyonundan hemen öncesinde çektiği fotoğraflarıyla “Mülteci çocuk ve kadınlar gözler ile konuşur. Ortak Dil” konulu sergi de fuarda yer alacak.

Bu sene fuarın paralel etkinlikleri kapsamında tüm fuar ziyaretçileri Mustafa Ayaz Müzesi, Erimtan Müzesi, Satranç Müzesi, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Müze Evliyagil ve Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret edebilecek.