kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

4. Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali başlıyor

27 Eylül 2017

Her yıl, Türkiye’den ve dünyadan 50’den fazla fotoğraf sanatçısını bir araya getiren Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, 30 Eylül – 22 Ekim tarihleri arasında kapılarını dördüncü kez açıyor. Festival kapsamında sergilerin yanı sıra; panel, yuvarlak masa tartışmaları, ustalarla sohbet, portfolyo değerlendirmeleri ve kitap imza günü gibi birçok yan etkinlik de düzenlenecek.

Fotoistanbul’un bu seneki mekanları Beşiktaş meydan ve sokaklarının yanısıra; Ortaköy Yetimhanesi, çeşitli kültür merkezleri ile Art Galerim Bebek, Mixer, Fotoğraf Evi, İstanbul Fotoğraf Galerisi, O’Art, Gama ve Fototrek Fotoğraf Merkezi gibi galeriler olacak.

Fotoistanbul 2017, son dönemin öne çıkan isimlerinden Omar Victor Diop, siyah-beyaz doğa fotoğraflarıyla ünlü Michael Kenna, ‘dans eden fotoğrafçı’ lakabıyla tanınan Youngho Kang başta olmak üzere, Alejandro ChaskielbergAlex TimmermansEddo HartmannSerge NajjarGyula Soproyni gibi dünyaca ünlü isimlerin aralarında bulunduğu birçok yabancı sanatçının eserlerini İstanbul’da ağırlayacak. Ahmet ElhanAli AlışırÇerkes KaradağSaygun Dura Türkiye’den eserleri festivalde sergilenecek fotoğraf sanatçılarından bazıları. Yakın zamanda kaybettiğimiz usta fotoğraf sanatçısı Sabit Kalfagil‘in eserleri de festival bünyesinde sergilenecek ve sanatçı ile ilgili bir de söyleşi düzenlenecek.

Kısa süre içinde uluslarası farkındalık da yaratan Fotoistanbul’un bu yılki onur konuğu Hollanda olacak. Bu kapsamda 5 Hollandalı fotoğrafçı; Alex TimmermansAnnabel Oosteweeghel,Marieke van der VeldenEddo Hartmann ve Peter Edel festivalde sergileriyle yer alacaklar.

Festivalin bu yılki Instagram yarısması Lomography Türkiye ve mobil fotoğraf topluluğu Hart Collective isbirliği ile düzenlenecek. Tüm dünyadan yapılacak binlerce basvuru arasından Hart Collective jürisinin yapacağı seçim sonrası finale kalan, ardından Facebook’taki halk oylamasıyla seçilecek ilk 4 kisi, Lomography Türkiye tarafından verilecek çesitli hediyelerle ödüllendirilecek. Ayrıca bu yarısmada ilk 50’ye giren fotoğrafçıların eserleri, festivalde sergilenecek.