kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

4. İstanbul Tasarım Bienali mekânları belli oldu

4 Nisan 2018

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), tarafından VitrA sponsorluğunda 22 Eylül – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienalinin mekânları belli oldu.

Tüm yıla yayılan programıyla süreç odaklı bir platform oluşturmayı hedefleyen Okullar Okulu temalı 4. İstanbul Tasarım Bienali, Beyoğlu’nda 6 farklı mekânda gerçekleşecek. Bienal sergileri bu yıl Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul’da gerçekleştiriliyor.

Bölgenin ana yaya arterlerinden İstiklal Caddesi’yle birbirine bağlanan bu mekânlar, semtin tarihi, sosyal ve kültürel dokusunun parçası olan kuşaklararası ve disiplinlerötesi öğrenme ortamlarını kapsayan 3,5 km’lik bir yürüyüş rotası yaratıyor.

Sonuca değil sürece odaklanan bienal

Geleneksel tasarım etkinliklerinin zaman ve mekân anlayışını esneterek yılın tümüne yayılan programıyla 4. İstanbul Tasarım Bienali, nitelikli araştırma ve deneye olanak tanıyan, kent ve ötesinden güncel gelişmeleri öğrenime dahil eden, üretken, süreç odaklı bir eğitim ve tasarım platformu olmayı hedefliyor. Okullar Okulu, tasarımın, bilginin ve küresel bağlantılılık hâlinin günümüz İstanbul’unda ve ötesinde oynadığı rol üzerine düşünebilmek için çeşitli eğitim stratejilerini kullanan, sınayan ve gözden geçiren, çok platformlu bir bienal olacak.

Çok yönlü bir açılış programı

4. İstanbul Tasarım Bienali’nin açılış programı 20-21 Eylül tarihlerinde Okullar Okulu: Oryantasyon adıyla gerçekleştirilecek. Oryantasyon günleri boyunca Türkiye ve yurtdışından uygulamacılar, eğitimciler ve düşünürler, diyalog ve üretim mekânı olarak tasarlanan bienalin açılış programında bir araya gelecek.

Oryantasyon günleri için akreditasyon başvuruları, Haziran 2018’den itibaren http://aschoolofschools.iksv.org/ adresi üzerinden yapılabilecek.

Hikâye anlatıcılığını merkeze alan görsel ve dijital strateji

4. İstanbul Tasarım Bienali’nin görsel kimliği, Offshore Studio tarafından tasarlandı. Zürih merkezli tasarım stüdyosu, hikâye anlatıcılığını merkeze alan yaklaşımını, bienalin açılış günleri için geri sayım devam ettikçe evrilecek ve değişecek görsel stratejiye dahil etti. Okullar Okulu’nun websitesi bienalin yapım sürecinde atılacak adımlara mercek tutarken tasarım eğitimi etrafındaki tartışmanın gelişebileceği, bienal için özel olarak üretilen projelerden bazılarının uzun soluklu yapılara dönüşebileceği bir platform sunacak.

Bienalle ilgili gelişmeleri http://aschoolofschools.iksv.org/ adresinin yanı sıra bienalin Instagram, Twitter ve Facebook hesaplarından takip edebilirsiniz.

VitrA, 4. İstanbul Tasarım Bienali’yle tasarıma desteğini artırarak sürdürüyor

60 yıllık deneyimiyle iyi mimarlık uygulamalarının çözüm ortağı olan VitrA, kuruluşundan bu yana, tasarım ve mimarlığı odağına alan, sektörün farklı aktörlerine dokunan, bellek oluşturulmasını sağlayan, ilham verici ve ufuk açıcı projelere katkıda bulunuyor. Başlangıcından beri İstanbul Tasarım Bienali’ni destekleyen VitrA, bu yıl katkısını artırarak sürdürüyor ve bienal sponsorluğunu tek başına üstleniyor. VitrA ayrıca, dünya mimarlık gündeminin en önemli etkinliği Uluslararası Venedik Bienali Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu’nun da ilk günden bu yana destekçileri arasında yer alıyor.