4. Kırmızı Lale Film Festivali başlıyor

23 Mayıs 2016

Hollanda ile Türkiye arasında kültürel bağları sinema aracılığıyla güçlendirerek turizm, sosyal ilişkiler ve tarih odaklı temaların gündeme gelmesini sağlamak amacıyla 2013 yılında hayata geçirilen Kırmızı Lale Film Festivali KLFF (Rode Tulp Film Festival-RTFF), bu sene 27 Mayıs – 4 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Hollanda Türkiye Kültür Vakfı’nın öncülüğünde TC. Kültür ve Turizm BakanlığıHollanda Kraliyeti ve Rotterdam Belediyesi’nin de desteğiyle 4.’cüsü düzenlenecek olan festival, başta Rotterdam ve Amsterdam olmak üzere Hollanda’nın 6 büyük şehrinde gerçekleştirilecek.

Bu yıl, “Mülteciler ve Zorunlu Göç” teması kapsamında Türkiye sinemasından kurmaca, belgesel ve kısa film gösterimlerinin yanısıra panel, fotoğraf sergisi, konser ve “masterclass” gibi çeşitli etkinliklerin de yer alacağı festivalde Hülya Koçyiğit Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi olacak. Festivalin “Kırmızı Lale Ustaya Saygı Ödülü” ise Türkiye sinemasının önemli yönetmenlerinden Özcan Alper’e verilecek.

Sinema Yazarı Pauline Terreehorst’un başkanlığında Türkiye’den yönetmenler Yüksel Aksu ve Atalay Taşdiken, Hollanda’dan sinema yazarı Mirjam van Lier, yapımcı Keren Cogan, yapımcı ve Yeni Sinema ve TV Programcıları Derneği Başkanı Frank Hoeve, yazar-RAST Tiyatrosu kurucusu Saban Ol’dan oluşan jüri ekibinin değerlendirmeleriyle “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” ödülleri sahiplerini bulacak. Festivalde ayrıca “Seyirci Özel Ödülü” ve “Film Yazarları Ödülü” de verilecek.