kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

40. Grafik Tasarım Sergisi için başvurular başladı

9 Haziran 2021

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) tarafından 1981’den bu yana düzenlenen ve Türkiye’de grafik tasarımın belleği niteliğindeki Grafik Tasarım Sergisi, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 40. Grafik Tasarım Sergisi’ne erken katılım için son gün 2 Temmuz; son katılım tarihi ise 30 Temmuz 2021.

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen sergi, bu yıl 8 Ekim – 8 Kasım 2021 tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. 40. Grafik Tasarım Sergisi’nde, GMK Ödülleri’nin yanı sıra pek çok özel ödül verilecek. Sergiye, GMK üyesi olma koşulu aranmaksızın tüm grafik tasarımcılar Eylül 2020 itibarıyla ürettikleri işleriyle 24 kategoride başvurabilir.

40. serginin görsel kimlik tasarımı, geçtiğimiz yılki yarışmada da İlân Tasarımı (Gazete/Dergi) kategorisinde En İyi Ödülü kazanan Kaan İşcan tarafından gerçekleştirildi.

40. Grafik Tasarım Sergisi’nin Seçici Kurulu’nda bu yıl Aslı Altay, Gülizar Çepoğlu, Murat Celep, Ozan Karakoç, Özlem Özkal, Serdar Benli ve Umay Çubukçu; Öğrenci Projeleri Seçici Kurulu’nda Emel Karadeniz, Mesut Uğurlu ve Ulaş Uğur yer alıyor.

GMK Ödülleri’nin yanı sıra Bikem Özsunay Vakfı Yılın Öğrenci Projesi Ödülü, Emin Barın Logotayp Ödülü, İhap Hulusi Afiş Ödülü, Sait Maden Tipografi Ödülü, TÜYAP Kitap Kapağı Ödülü ve Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü, ilgili kurum ve kuruluşların uzun yıllardır süregelen katkılarıyla verilmeye devam ediyor.