kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali başlıyor

21 Aralık 2020

Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları dergisi iş birliğiyle düzenlenen 5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali, bu yıl 21 – 25 Aralık 2020 tarihleri arasında pandemi nedeniyle çevrimiçi gerçekleştirilecek. Festivaldeki tüm etkinlikler Novel Heroes YouTube kanalından canlı takip edilebilecek.

Şehirlerle özdeşleşmiş romanlar ve romancılar odağındaki 5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin teması Bir Roman Kahramanı Olarak Şehir. Vedat Türkali’nin ve Orhan Pamuk’un İstanbul’u, Franz Kafka’nın Prag’ı, Fyodor M. Dostoyevski’nin St. Petersburg’u, Amin Maalouf’un Semerkant’ı ve daha pek çok romanesk şehir, şehirlerin romanları, romanlardaki şehirler…

5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin programında 13 üniversiteden akademisyenin konuşmaları, yazar ve yönetmenlerle paneller, söyleşiler, sosyal bilimler lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin roman kahramanları sunumları olmak üzere 25 oturum yer alıyor.

Şehir ve Roman, Tanpınar’ın İstanbul’u, İstanbul’un Romanları, Sinemasal Şehirler, Romantik Şehirler, Romandaki Şehirler, Romanesk Şehirler, Roman Atlası başlıklı oturumlarının yanı sıra “Ülkeler, Şehirler ve Edebiyat” sunumlarında Danimarka, Fransa, Japonya ve Arap Edebiyatı konu ediliyor.

100’e yakın katılımcının olduğu programda ayrıca “Benim Roman Kahramanım” temalı ve Don Kişot, Anna Karenina, Afrikalı Leo, Cesur Yeni Dünya’dan Bernard Marx, Genç Werther, Dorian Gray, Elizabeth Bennet,  Meral, Beyaz Geceler’den Nastenka ile Hayalperest ve Kara Kitap’tan Galip’in konu edildiği 13 kısa film gösterime sunuluyor.

ANAFOD – İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği, Kitap Kapağı Fotoğrafları sanal sergisi ve söyleşileriyle etkinliğe katılıyor. BTSO Sosyal Bilimler Lisesi tarafından “Benim Roman Kahramanım” konulu deneme yarışmasının sonuçları da 21 Aralık’ta duyuruluyor.

Festivalin ilk günü, yılın en uzun gecesi 21 Aralık, Dünya Roman Kahramanları Günü olarak Neyzen Süleyman Erguner, Apolas Lermi, Sedat Anar ve Utku Asan’ın vereceği dört mini konserle kutlanıyor.