500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi yeni adresinde

4 Mart 2016

2001 yılından beri Karaköy’de Zülfaris Sinagog binasında yer alan 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, 2015 Aralık ayı itibariyle Neve Şalom Sinagogu kompleksine taşındı. Müze, güncellenmiş içeriği ve yeni teknolojik altyapısıyla ziyaretçileri ağırlamaya hazır.

Türk Musevi Müzesi temelde 3 bölümden oluşuyor; Yahudilik inancına dair bilgiler, Yahudi tarihi ve günümüz Musevi cemaatinin faaliyetleri ile bilgilere erişmek mümkün. İki kattan oluşan müzenin içerisinde bir cam bölme yer alıyor; cam bölme sayesinde ziyaretçiler o esnada Neve Şalom Sinagog’unda düzenlenen düğün, sünnet gibi etkinlikleri ve törenleri izleme şansı yakalayabiliyor. Böylece Müze geçmiş ve şimdiki zamanı bir arada sunmayı hedefliyor.

Yenilenen müzede dokunmatik ekranlar ve interaktif bölümler bulunuyor. Ziyaretçiler Ladino dili ve müziğine ait örnekler dinleyebiliyor. Ayrıca üst katta yer alan dokunmatik ekran sayesinde Musevi mutfağına ilişkin yemek tariflerini öğrenmek mümkün, arzu eden ziyaretçiler ise yemek tariflerinin yazılı olduğu kağıtları alabiliyor.

Müze yönetimi ilerleyen zamanlarda çocuklar için de alanlar yaratmayı istiyor, müzenin film gösterimleri ve müzik dinletileri ile yaşayan bir mekan haline gelmesi hedefleniyor.

Türk Musevileri Müzesi içerisinde Seferad Mutfağı’ndan lezzetlere yer veren bir kafe de hizmete açıldı.

Türk Musevileri Müzesi’nin müdürü Nisya İşman Allovi, aynı zamanda sergi küratörü olarak görev alıyor. Sergi tasarımı ise Mimar Rivka Geron Schild tarafında yapılmış. Müze, Türk Musevi Cemaati Başkanları, Neve Şalom Vakfı ve Jak Kamhi’nin katkıları ile geliştiriliyor.

Hafta içi her gün 10.00-16.00, Cuma 10.00-13.00 ve Pazar 10.00-14.00 saatleri arasında gezilebilen müzeye belirli bir giriş ücreti bulunmuyor, ziyaretçiler diledikleri miktarda bağış yapabiliyor.