500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nde yeni sergi: “Türk Yahudi Yaşamından Kesitler”

4 Mart 2020

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, 4 Mart – 5 Nisan 2020 tarihleri arasında Yahudi toplumunun Osmanlı İmparatorluğu devri ve 20. yüzyılın ilk yarısında aile hayatı ile günlük yaşamlarından anları tasvir eden “Türk Yahudi Yaşamından Kesitler” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

MORIT tarafından düzenlenen Birinci Uluslararası Türk Yahudileri Kongresi onuruna Beit Hatfutsot tarafından hazırlanan sergi, 1900’lü yıllarda Yahudi toplumunun yaşamına ışık tutacak.


Beit Hatfutsot Fotoğraf Arşivi, Yahudilerin aile gelenekleri ve yaşam tarzlarını tasvir eden ilginç fotoğraflarla meraklısına gerçek bir hazine sunacak. Bu projenin gelecek nesiller için öneminin farkında olan MORIT vakfı, Beit Hatfutsot Fotoğraf Arşivi’nin rehberliğinde ailelerin yerini bulmak ve albümlerinden fotoğraf toplamak için gönüllü bir çalışma yaptı. Ortak koleksiyon Beit Hatfutsot Fotoğraf Arşivi’nde bulunmakta olup, öğrencilere, araştırmacılara ve kamuya açıktır.

Tel Aviv Üniversitesi Kampüsünde yer alan Beit Hatfutsot Müzesi 1988’den beri, bir Türk Yahudi Mirası Merkezinin kurulmasına adanmış bir vakıf olan MORIT derneği ile, Türk Yahudilerinin görsel belgelerinin ortak bir koleksiyonda toplanmasında işbirliği yaparak, bu sergiyi hazırladı.

Sergi 1989 yılında Gözlem Gazetecilik Basın ve Yayın A.Ş. (Şalom Gazetesi) tarafından satın alınmış olup onların katkılarıyla sergilenmektedir.