kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

55. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde iki filme TRT Ödülü

31 Ağustos 2021

Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, bu yıl 20 – 28 Ağustos 2021 tarihleri arasında 55. kez düzenlendi. TRT’nin dünyadaki önemli film festivallerini destekleme kararı ile geçtiğimiz yıl başlattığı iş birliği bu yıl da festivalde devam ediyor. Festivalin endüstri bölümü “Eastern Promises”ta kurgu aşamasındaki film projelerinin yarıştığı iki projeye “TRT Ödülü” verildi.

Work in Progress kategorisinde “Kurban” isimli film projesine ve First Cut +  kategorisinde “Gökyüzünden Bir Parça” isimli film projesine TRT Ödülü verildi. First Cut+ kategorisine seçilen projeler pazarlama, satış, promosyon ve Work in Progress konularında atölyelere katılarak post prodüksiyon aşamasını destekleyen ödüller için yarışacak.

Karlovy Vary Film Festivali’nin endüstri bölümü “Eastern Promises”, Avrupa’daki en büyük film marketlerinden biri. Orta ve Doğu Avrupa, Balkanlar, eski Sovyet ülkeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan başarılı ve yetenekli yönetmen ve yapımcıların kurgu aşamasındaki yeni film projelerinin yarıştığı “Work in Progress” kategorisinde TRT Ödülü, Slovakya-Çekya-Almanya ortak yapımı “Kurban” (Victim) isimli filmin oldu. Filmin yönetmenliğini Michal Blaško, yapımcılığını ise Jakub Viktorín ve Pavla Janoušková Kubečková üstlendi. Yönetmenin ilk uzun metrajı olan film, Eurimages ve Creative Europe gibi önemli film fonları tarafından destekleniyor.

First Cut + kategorisinde TRT Ödülü’nü İsviçre-Almanya ortak yapımı “Gökyüzünden Bir Parça” (A Piece of Sky) projesi ile yönetmen Michael Koch ve yapımcı Christof Neracher kazandı. Uluslararası alanda dikkat çeken kurgu aşamasındaki film projelerinin yer aldığı “First Cut +”  yarışması, filmlere pazarlama, festival stratejisi ve dağıtım konularında workshoplar verilen bir platform olma özelliğine sahip. “Gökyüzünden Bir Parça” filmi, yönetmen Michael Koch’un ikinci uzun metrajlı filmi. Yönetmenin ilk filmi 2016’da düzenlenen Locarno Film Festivali’nde ana yarışma bölümünde yarışarak önemli festivallerden de ödüller kazanmıştı.