kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

55. Uluslararası Antalya Film Festivali başlıyor

10 Eylül 2018

Uluslararası Antalya Film Festivali, bu yıl 29 Eylül – 5 Ekim 2018 tarihleri arasında 55. kez gerçekleşiyor. Festival 55 filmlik bir programla sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Festival, İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin de katılacağı “Everybody Knows” (Herkes Biliyor) filminin Türkiye prömiyeri açılacak. Bu yılki Onur Ödülleri’nin Macaristanlı usta yönetmen Bela Tarr, Itır Esen ve Ömer Vargı’ya verileceği festivalde, Ferzan Özpetek ve Cem Yılmaz’a ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verilecek.

Antalya Film Forum, 4 yıldır olduğu gibi bu yıl da foruma seçilen 50 ulusal projenin yapımcı ve yönetmenlerini dünya profesyonelleriyle buluşturmaya devam edecek. Bu yıldan başlayarak festival programına eklenen ‘Türkiye Panoraması’ bölümünde ise temelleri Forum’da atılan, çoğu ulusal ve uluslararası film festivallerine seçilmiş,ödül almış Türk filmleri olmak üzere Türkiye yapımı filmler gösterilecek.

Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri Geliyor

Gelecek yıldan itibaren festivalde ‘Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri’ verilecek. Bu yıl vizyona girmiş tüm filmlerin yanı sıra festivallerde gösterilen bağımsız filmler de ‘Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri’nde değerlendirilecek. Yapımcı, yönetmen, oyuncu, müzisyen, sanat yönetmeni, ışıkçı, sesçi, montajcı, efekt, renk düzeltme, ses tasarımı gibi sektördeki herkesin ödüllendirilmesiyle Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri’nin çok önemli bir boşluğu doldurması bekleniyor.

Artistik Direktör Mirsad Purivatra, Türkiye’nin 4 milyon mülteciye kucak açtığını, Uluslararası Antalya Film Festivali’nde de bu doğrultuda ‘İNSAN’ odaklı bir çerçeve sunacaklarını belirtirken, Sanat Direktörü Mike Downey ise festivale İspanya, İtalya, İran, İngiltere, Brezilya başta olmak üzere 26 ülkeden başvurular olduğunu, Uluslararası Antalya Film Festivali’nin kültürlerin, ideolojilerin ve felsefelerin birleştiği bir festival olmaya devam edeceğini belirtti.

Uluslararası Yarışma Jürisi

Başkanlığını, geçtiğimiz yıl “Melekler Beyaz Giyer” filmiyle Altın Portakal ödülü sahibi Yönetmen Vivian Qu‘nun yapacağı Uluslararası Yarışma Jürisinde ödüllü İtalyan yazar ve senarist Maurizio Braucci, Romen yeni dalga sinemasının öncülerinden FIPRESCI ödüllü yapımcı/ yönetmen Calin Peter Netzer, Doha Tribeca Film Festivali Kültür ve Sosyal İçerik direktörlüğünü yapan Fatma El Remaihi ve ülkemizi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden oyuncu Belçim Bilgin yer alıyor.

Uluslararası yarışmaya yoğun başvuru

3-24 Ağustos tarihleri arasında duyurulan ‘Uluslararası Yarışma’ bölümüne Türkiye, Rusya, Çin, İran, Lübnan, Ukrayna, Almanya, İngiltere, İrlanda, İtalya, İspanya, Litvanya, Macaristan, Brezilya, Arjantin başta olmak üzere toplam 26 ülkeden gelen 84 başvurudan yapılan seçkiler de yarışma ve gösterim programlarına dahil edildi.

Antalya Film Forum, 50 ulusal projenin yapımcı ve yönetmenlerini dünya profesyonelleri ile buluşturuyor. Uluslararası başarıları ile bilinen yapımcı Zeynep Atakan’ın direktörlüğünü gerçekleştirdiği Antalya Film Forum, 200 başvuru arasından seçtiği 50 projenin dünya profesyonelleri ile geliştirilmesi için bu yıl da verimli bir platform olmayı sürdürüyor. Avrupa’daki en önemli endüstri etkinliklerinden biri haline gelen ve geçtiğimiz 4 yıl içerisinde dünya prömiyerlerini saygın festivallerde yapan pek çok projeye destek olan “Antalya Film Forum” projelere olan maddi desteği artırarak sürdürüyor. Sinemamızın üç dalında da; uzun metraj kurgu, belgesel ve kısa film projelerinin senaryo aşamasından yapım aşamasına (work in progress) ve hatta yapımcılarını arayan projeler bağlamında değerlendirilerek ödüllendirildiği Antalya Film Forum, dört gün boyunca dünya sinema ustalarının söyleşileri, paneller ve ‘Ustalık Sınıfı’ etkinlikleriyle Festivale katılan izleyiciye zengin bir sinema laboratuvarı sunuyor.

Bir Festival Klasiği: Kortej

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin adıyla özdeşleşmiş bir etkinlik olan geleneksel kortej, bu yıl da yerli yabancı seçkin konuklarını Antalya halkıyla buluşturacak.

Cam Piramit önünden başlayacak kortej, Yüzüncü Yıl, Anafartalar (Güllük) Caddesi, Cumhuriyet Meydanı güzergahı üzerinden devam edip, Işıklar Caddesi’nden sonra Fevzi Çakmak Caddesi’nde son bulacak. 6 kilometrelik kortejde festivalle yaşıt klasik otomobiller, kortej TIR’ları, gezi otobüsleri ve festival temalı, özel tasarımlı araç yer alacak. Festival bando takımı, DJ performansı ve ünlü film karakterlerinin maskotlarıyla renklenecek kortej, 2 saat süresince Antalya’da festival havası estirecek. Kortejin ardından yıldızlar, açılışın düzenleneceği Cam Piramit’e geçecek.

Festival mekanları

55. Uluslararası Antalya Film Festivali, gelenekselleşmiş mekanı olan Cam Piramit ve AKM alanının içinde yer aldığı Festival Vadisi’nde sinemaseverlerle buluşacak. Bu yıl ilk kez Konyaaltı Sahil Park’ta yer alan açık hava gösterim alanının da programa dahil edildiği festivalde, 2 kapalı ve 1 açık hava olmak üzere 3 mekanda gösterimler gerçekleşecek.