kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

5533’te yeni sergi: “İkinci Bölüm (Yüzeysel)”

7 Haziran 2021

İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nda (İMÇ) faaliyet gösteren bağımsız sanat inisiyatifi 5533, 2021 yılı programına 4 Haziran – 5 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek İkinci Bölüm (Yüzeysel)” isimli sergiyle devam ediyor. İkinci Bölüm (Yüzeysel), Giriş ve Birinci Bölüm’ün ardından bu yılın üçüncü sunumu olarak gerçekleşiyor.

Sergi, Ardıl YalınkılıçCan Küçük ve Süper Normal’in işlerinden oluşuyor. Sanatçılar, 5533’ün bulunduğu çarşıda, insanların bakarak ya da dokunarak ilişki kurduğu yüzeydeki ögeleri konu ediniyor.


Ardıl Yalınkılıç’ın, 6. blokta bulunan kasetçilerin vitrinlerinde boy gösteren sanatçılarla, kendisinin yıllar sonra Türkiye’ye geri dönüp İkinci Bölüm’de sanatçı olarak “çıkış yapması” arasında benzerlik kurarak ürettiği ve mekânın vitrinine yerleştirdiği posterler; Can Küçük’ün, çocukların zaman geçirdiği mekanlar için tasarlanmış bir yer döşemesinden ürettiği çocuk kitabı “Kayıp”; ve Süper Normal’in, çarşının yaşam yerleri için sunduğu sınırlı çeşitte malzemenin, geçmişi ve gelecekteki olası anları canlandırma potansiyelini kurguladıkları yerleştirme “Boş Ev”, 5533’te izleyiciyle buluşacak işlerden bazıları.