kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

5533’te yeni sergi: “Yuvasında Yuvarlak”

7 Nisan 2022

5533, 2 Nisan – 7 Mayıs 2022 tarihleri arasında Nazlı Khoskhabar’ın “Yuvasında Yuvarlak” başlıklı kişisel sergisine SENKRON kapsamında ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının bir yetişkinin gözünden ona aktarılan çocukluğunu yeniden kurguladığı parçalı bir anlatıdan oluşuyor.

Sanatçı, İran’da geçen çocukluğunu babasının kayda aldığı onlarca video kasetten izler. Görüntülerde, ailenin kimi zaman akrabalar ve yakınlarla kalabalıklaşan kutlama ve yas anlarına, kimi zamansa gündelik hâllerine tanık oluruz. Sanatçı, şu an yaşadığı ülke olan Türkiye’yi henüz çocukken devletin yasakladığı uydu kanallarından, çocukluğunu ise kasetlerdeki videolardan tanıyıp öğrenmesi arasında bir ilişki kurar. Parklarda yetişkinlere ait aletlerin hurdalarından bir araya getirilmiş, üstünde bir grup ayna taşıyan uyduvari bir strüktür serginin merkezine yerleşir. Tek bir kanaldan çıkan çocukluk görüntüleri bu düzeneğe uğrar; tanıdık olan uzak olanın, kayıp olan mevcut olanın çekimine kapılarak farklı yörüngelere doğru yansır.