kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

5533’te yeni üretimler

15 Nisan 2021

İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nda (İMÇ) faaliyet gösteren bağımsız sanat inisiyatifi 5533, 2021 yılında anahtarlarını projelerini yürütmesi için Can Küçük ve Meltem Sarıçiçek‘e teslim etti.

5533, 15 Nisan – 21 Mayıs 2021 tarihleri arasında, yılın ilk yarısında projesini yürütmesi için anahtar teslim ettiği Can Küçük ve sanatçının davetiyle bir araya gelen Ardıl YalınkılıçAyçesu DuranCem Örgen ile SÜPER NORMAL’in yeni üretimlerine ev sahipliği yapıyor.

İMÇ’de dolaşımda olan malzemelere ve çarşının sosyal ve fiziksel yapısına dair izlerin okunabileceği projeler, süreç içinde şekil alan bir programla izleyiciye sunuluyor. Mart ayında gerçekleşen Giriş bölümünü takiben Birinci Bölüm, Ayçesu Duran ve Cem Örgen’in işlerinden oluşuyor. Cem Örgen’in Gökyüzünde Saklanamazsın isimli sergisi 5533’te yer alırken Ayçesu Duran’ın yerleştirmesi Rast mekânın dışında, 5. blokta konumlanıyor.

Mart ayındaki Giriş bölümünde üç proje, izleyiciye kapalı olarak gerçekleşti. Can Küçük, buluntu metal parçalardan bir araya getirdiği kapı çanı Giriş’i, projenin habercisi olarak mekânın girişine yerleştirdi. SÜPER NORMAL, Katı Sıvı Katı isimli bir günlük etkinlikte kurşun dökme ritüelini kullanılan malzeme ve bilgi aktarma biçimleri üzerinden inceledi. Ayçesu Duran ise İMÇ’de satılan yer döşemelerinin çarşı içindeki depolanma ve sergilenme yöntemini kullanarak Log isimli bir oturma birimi üretti. Sanatçılar, Birinci Bölüm’ün ardından bağımsız ve ortak üretimlerini izleyiciyle paylaşmaya devam edecek.