kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

6. Bozcaada Caz Festivali’nin programı açıklandı

31 Mayıs 2022

3dots ve fermente tarafından Paribu ana sponsorluğunda, Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here, Metro Türkiye, Organics by Red Bull destekleriyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla düzenlenen Bozcaada Caz Festivali, bu yıl 26 – 28 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Uluslararası programın Europe Jazz Network (Avrupa Caz Ağı) üyesi kurumlarla işbirliği içerisinde belirlendiği, yeni yetenekler ve cazın ustalarını sahnesinde konuk etmeye hazırlanan festivalin programı 26 Mayıs 2022 tarihinde Salon İKSV ev sahipliğinde gerçekleşen lansmanla duyuruldu. Festival bu yıl ‘Şifa’ teması ile gerçekleşecek.

Festival; Türkiye’de ilk kez sahne alacak soul, pop ve indie rock notalarını bir araya getiren ödüllü sanatçı Shishani & Miss Catharsis; pop kültür esintilerini caz notalarıyla buluşturan Max Plattner Trio ve enstrümanlarının limitlerini zorlayan Fransız grup NOUT konserleriyle akıl, vücut ve ruh arasındaki salınımla bir denge oluşturmaya ve herkese iyi gelmeyi amaçlıyor. Bu yıl bir bütünün parçası olmanın iyileştirici gücüne odaklanan festival, dinleyen herkeste ortak hisler uyandıran Türkiye’nin en köklü müzik gruplarından olan Yeni Türkü’nün şarkılarıyla bir bağ kurarken klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’nin makamlarını caz müzikle buluşturuyor. Her parçası bu özel projede yer alan sanatçılar kadar köklü hikayelere sahip Almagest Quintet’in melodileri de Ayazma Manastırı’ndaki çınar ağaçlarının altında caz rüzgarını harlıyor. Festival aynı zamanda müzikseverlere Alp Ersönmez ve Çağrı Sertel’in hazırladığı elektronik altyapılarla düzenlenmiş chill-dance session’ı İKİ; Dilan Balkay’ın kendine has naif melankolisi farklı tempolar ve tarzlarla iç içe bir müzik deneyimi sunuyor. Fransız cazının en önemli isimlerinden Guillaume Perret ve Türkiye’nin en önemli davulcularından Volkan Öktem buluşması da müzik iştahını kabartmaya hazırlanıyor. Ayazma Manastırı’nda yükselen alternatif caz seslerine ​​fahranoise & fecese, Harun İzer, Men With a Plan ve Sheb de en güzel setleriyle eşlik ediyor.

Bozcaada Caz Festivali’nin enerjisini tüm adaya yaydığı KEŞİF programı, 6. yılında da toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm ve erişilebilirlik savunuculuk alanları üzerinde dururken kültür politikaları, adanın yerel ve kültürel tarihi, gastronomi, girişimcilik, sanat ve iyi olma hâli dahil olmak üzere farklı ilgi alanlarına hitap eden bir program seçkisi sunuyor. Festivalin savunuculuk alanları doğrultusunda gerçekleşecek ve pek çok farklı disipline dokunan KEŞİF programının panel, tartışma, konuşma, gösterim ve yürüyüş gibi çeşitli etkinliklerinin kürasyonunu ise bu yıl Emre Erbirer üstleniyor.

Ekolojik dönüşüm alanında yapılan uygulamalarda kesintisiz desteklerini sürdüren ve adaya yayılan KEŞİF programının lojistiğini gerçekleştiren Volkswagen ile farkındalık odaklı içerikler üretilmeye bu yıl da devam ediliyor. Space Goats kürasyonuyla BCF Pop-up konserler serisi bu sene de festivalde alternatif seslere sahne olurken, festivalin üyesi olduğu Europe Jazz Network (EJN) temsilcileriyle caz gündemini ve gelişmeleri tartışılacak. Esmiyor ile Kahvaltıda Podcast ve “Dinlenme Hakkı” üzerine bir söyleşi planlanırken, Esmiyor’un kendine has etkinliklerinden biri olan “İklim Çemberi” de programda yer alacak. En güncel oluşumlardan biri olan Merkezsiz ile bir araya gelinecek; Kale Grubu ile sosyal girişimcilik ve ekolojik sürdürülebilirlik üzerinde durulacak. Festival boyunca hızı hiç yavaşlamayan KEŞİF programında, içerik partnerimiz olan yeni medya servisi Aposto!‘nun bünyesindeki yayınlarla gerçekleşecek özgün içerikler ve etkinliklerin yanı sıra 32. Akbank Caz Festivali Yıl Boyu Caz kapsamında “Yeni medya çağında görsel ve işitsel performanslar” temalı bir panel düzenlenecek. Paribu ile pop-up konserler, söyleşiler ve farklı disiplinlerde etkinlikler; Kendine Has ile gastronomi maceralarının yanı sıra “Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz?” ve “Hack the City” gibi  özel etkinliklerin Bozcaada versiyonları programda deneyimlenebilecek. Jack Lives Here ile viski tadımları, atölyeler ve söyleşiler gerçekleşirken Metro Türkiye ile ada şaraplarına odaklanan şarap tadımları, üzüm yetiştiriciliği, bağ gezileri ile uzun masa etkinlikleri yer alacak. Organics by Red Bull ise bu yıl da KEŞİF programında sanat disiplinlerinden gastronomiye uzanan çeşitli etkinlikler ile festivalde yerini alacak.