kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

6. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali başvuruları başladı

22 Ocak 2020

İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienalibu yıl 20 Nisan – 20 Mayıs 2020 tarihleri arasında 6. kez “Buluşma Noktası” teması ile gerçekleşiyor.

10 ülke ve Türkiye’nin 50’den fazla ilinden okulların katılımının beklendiği 6. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’ne başvurular başladı.

6. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde anaokul, ilkokul, ortaokul ve liselerden 6.000’in üzerinde öğrencinin çalışma yapması desteklenecek. STK, yerel yönetim, Milli Eğitim temsilcilerinden oluşan bir grup eğitimcinin bir araya gelerek kurduğu bir sivil toplum örgütü olan Palet Kültür Sanat ve Eğitim Derneği’nin düzenlendiği 6. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin konsepti ise ‘Buluşma Noktası.’

NEREDE BULUŞACAKLAR?

Bienal Direktörü Gazi Selçuk, 6. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin “Buluşma Noktası” konseptini şöyle anlatıyor: “Bienal, “Buluşma Noktası ile ‘ben’, ‘mekân’ ve ‘uzam’ bağlamında karşımıza çıkan olgulara sanat yoluyla mercek tutacak. Çocuklar ve gençler kendi dünyalarında karşılaştıkları, yaşadıkları, karşı karşıya kaldıkları problemlere nasıl tepki veriyor? Neler düşünüyor ve hissediyorlar? Yaşadıklarıyla, bu sorunların hangi noktalarında buluşup, çoğalıyor ve çoğaltıyorlar? İşte ‘Buluşma Noktası’nda bizi birbirimize benzer veya farklı kılan özelliklerimizi buluşup konuşabilir, tartışabilir ve bunu farklı biçimlerle ifade edebiliriz.”

ÜÇ AŞAMALI DEĞERLENDİRME

Bienal’e Görsel Sanatlar/Sahne Performansı/Dijital İşler başlığı altında anaokul, ilkokul, ortaokul, lise olmak üzere 4-18 yaş grubundaki tüm çocuk ve gençlerin işleri için başvuru yapılabilecek. Başvuruları başlayan ve 13 Aralık’a kadar da başvuruları devam eden 6. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin değerlendirme sistemi artan yoğun talebi karşılamak adına farklılaştırıldı. 2000’nin üzerinde proje başvurusu beklenen Bienal’de her başvurunun aynı özenle, adil bir şekilde değerlendirmesi için üç aşamalı bir sistem oluşturuldu. Değerlendirme sisteminde Birinci aşamada; tüm kategorilerden gelen başvurular 20 kişiden oluşan Bienal Jürisi ve Sanat Kurulu tarafından değerlendirilecek. Her bir kategori için, sanat ve eğitim alanında uzman, daha önce Bienal’de projeleri sergilenmiş, öğretmen veya akademik titri olan uzmanlar seçildi. İkinci aşamada, Jüri’den olumlu geri bildirim alan projeler Sanat Kurulu tarafından değerlendirilecek. Üçüncü ve son aşamadaki değerlendirmeyi ise Bienal mekân kapasitesi göz önünde bulundurularak Bienal Küratörü Fırat Arapoğlu tarafından yapılacak. Tüm başvurular web sitesi üzerinden online olarak yapılacak. Değerlendirme sonucu da başvuru yapılan mail adresine Bienal ekibi tarafından yazılı olarak iletilecek.