kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

6. Ural Endüstri Bienali küratörleri ve teması açıklandı

15 Aralık 2020

6. Ural Endüstri Bienali, ana projenin küratörlerini, misafir sanatçılarını ve kamu programlarını açıkladı. Bienalin altıncı edisyonu, Ecclesiastes (Vaiz)‘in biraz değiştirilmiş bir sözü olan A Time to Embrace and to Refrain from Embracing” (Kucaklaşmak ve Kucaklaşmaktan Kaçınma Zamanı) adı altında 2021 sonbaharında Ekaterinburg ve Ural bölgesi kentlerinde gerçekleşecek. Proje, yeni küresel koşullar altında hızlı bir dönüşüm geçiren dokunma, dokunma hakkı, bedensel sınırlar ve değişen kişiler arası iletişim gelenekleri gibi konuları kavramsallaştıracak.

Ana Proje Programı, uzman komite tarafından seçilen Berlin merkezli küratöryel bir ekip tarafından geliştirilecek: Çağla İlk, Misal Adnan Yıldız ve Assaf Kimmel.

Çağla İlk ve Adnan Yıldız şu anda Staatliche Kunsthalle Baden-Baden‘i birlikte yönetiyorlar. Çağla İlk, daha önce Berlin’deki Maxim Gorki Tiyatrosu‘nda Berlin Autumn Salons’un yanı sıra Almanya’da ve yurt dışında birçok etkinlik ve serginin ortak küratörlüğünü yaptı. Adnan Yıldız, Kuenstlerhaus Stuttgart‘ın (2011–2015) sanat yönetmenliğini ve Yeni Zelanda’daki Artspace Aotearoa‘nın (2015–2017) direktörlüğünü ve Dialogues Program’ın (Londra Sanat Fuarı, 2017–2018) küratörlüğünü yaptı. Assaf Kimmel, tasarım ve mimarlık stüdyosunda çalışıyor. Balenciaga (Venedik’teki mağaza, Paris’teki genel merkez için tasarımlar), MMK Frankfurt (Anne Imhof’un sergisi) için mimari projeleri tamamladı. Daha önce Rem Koolhaas’ın OMA’nın New York ofisinde çalışıyordu.

Küratöryel konsept, Juhani Pallasmaa’nın The Eyes of the Skin and Thinking Hands: Existential and Embodied Wisdom in Architecture‘dan esinlenilmiştir.