kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

7. ARTANKARA Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı başladı

30 Mart 2021

Ankara’nın en geniş katılımlı uluslararası sanat etkinliği ARTANKARA Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı bu yıl 7. kez 29 Mart – 3 Nisan 2021 tarihleri arasında ATO Congresium’da gerçekleşiyor. Fuara bu yıl 21 ülkeden 107 sanatçı katılıyor.

ARTANKARA’da 11 bin metrekare alanda gezilebilecek sergi ve sanat etkinliklerinde binlerce eser görülebilecek. Fuarda resim, heykel, seramik ve fotoğraf sergileri yanı sıra özel koleksiyonlar, kavramsal sanat eserleri ve enstalasyon çalışmaları ile özgün baskı ve canlı performanslar da sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Fuar süresince ayrıca 22 farklı konferans etkinliğiyle sanatın güncel ve kavramsal sorunları, sanatçı ve uzmanların konuk olduğu oturumlarda  tartışılacak.

Fuarın bu yılki fikirsel bağlamına ‘Paradoks’ teması hâkim. Fuar kapsamında üniversitelerin Güzel Sanatlar öğrencileri için düzenlenen yarışma programında bu tema öne çıkarılarak, katılımcıların kanıksanmış kalıpları, dayatılmış dogmaları ve açmazları sorgulamaları, paradoksları keşfedip irdeleyerek yaratıcı düşüncelerle özgün ve öncül sanat eserleri üretmelerine önem verildi. 

ARTANKARA Çağdaş Sanat Fuarı’nın gelenekselleşen ödüllerinden Sanatçı Onur Ödülü’ne bu yıl Mehmet Güleryüz lâyık görüldü. Sanata Katkı Onur Ödülü ise geçen ay kaybettiğimiz sanat dostu iş insanı ve koleksiyoner Murat Balkan’ın 2021 ARTANKARA’da Kurum Onur Ödülü’nün sahibi ise Devlet Resim ve Heykel Müzesi.