kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

70. Cannes Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

29 Mayıs 2017

Bu yıl 17 – 28 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 70. Cannes Film Festivali‘nde ödüller sahiplerini buldu. Jüri başkanlığını bu yıl ünlü yönetmen Pedro Almodovar üstlendi.

Altın Palmiye ödülünü Ruben Östlund’un festivalde çokça övülen kara komedisi The Square filmi kazandı. Sofia Coppola ise merakla beklenen The Beguiled filmi ile “En İyi Yönetmen Ödülü”ne sahip oldu. Nicole Kidman’ın Colin Farrell ile başrolü paylaştığı film, ABD iç savaşı sırasında yaralı bir askerin yatılı kız okulunda gizlendiği sırada yaşananları anlatıyor.

Senaryo ödülü ise Yorgos Lanthimos’un The Killing of a Sacred Deer ve Efthymis Filippou’nun You Were Never Really Here‘a gitti. Öte yandan Joaquin Phoenix, You Were Never Really Here’daki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülürken Fatih Akın’ın yeni filmi Solgun’un başrolünde yer alan Diane Kruger, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne sahip oldu. Festivalin 70. yıl özel ödülü ise oyuncu Nicole Kidman’a verildi.