kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

71. Cannes Film Festivali Short Film Corner’da Türkiye’den kısa filmler yer alıyor

8 Mayıs 2018

Bu yıl 8 – 19 Mayıs 2018 tarihleri arasında 71. kez gerçekleşecek olan Cannes Film Festivali’nin Short Film Corner (Kısa Film Köşesi)’da Türkiye’den kısa filmler de yer alıyor. Short Film Corner’a kabul edilen filmler; Koşu, Kazak, Su, Başlangıç, Prelüd/Başlangıç, Stranded ve Uyanış.

KOŞU

Hikayesi yakın bir gelecekte geçen ‘Koşu’ filmi Yalçın Konuk tarafından yazıldı ve yönetildi. Başrollerini Sercan Badur’un ve Hüseyin Çelebi’nin paylaştığı filmin görüntü yönetmenliğini İbrahim Demir üstlenirken, film müziği Yalçın Konuk ile Tolga Tümözen birlikte yazdı.

KAZAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, başrollerini Fatih Dinçer ve Ömer Faruk Avcı’nın paylaştığı “Kazak” kısa filmi, 71. Cannes Film Festivali’nde “Cinéfondation” kapsamında yarışacak.

“Kazak” kısa filmi, Birinci Dünya Savaşı Kafkas Cephesinde çatışmada esir düşen Rus Çarlığı Subayı Viktor ile Osmanlı Subayı Musa arasında, çatışma/tutsaklık ilişkisiyle başlayan zorunlu etkileşim ve iletişim sürecini konu alıyor. Filmde, iki askerin psikolojik yaklaşımları ve duygu durumları ile süreçte yaşanan duygu değişimleri ve içsel sorgulamaları dönemin tarihi şartları ışığında inceleniyor.

WATER/SU

İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı öğrencilerinden Tolga Okur’un yönettiği Water (Su) isimli kısa filmin başrollerinde Alper Uzun ve Oğuzcan Koçyiğit’in yer alıyor.

İki yakın arkadaş ve iki gezgin olarak yola çıkan Deniz ve Sualp, araçlarında yaşanan beklenmedik arızanın Trakya’nın çorak ve ıssız topraklarına denk gelmesiyle yaşamsal bir mücadeleyle baş başa kalır; “susuzluk”. Bu sorunu aşmak için çeşitli yöntemler düşünen iki arkadaş, umutlarının tükenmesiyle iç hesaplaşmalar yaşamaya başlayacaktır.

BAŞLANGIÇ

Selçuk Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema son sınıf öğrencisi Ömer Sevinç’in senarist ve yönetmenliğini yaptığı “Başlangıç” isimli kısa filmi, Ruslar tarafından esir alınan Türk Savaş Muhabiri Mehmet ile Ukraynalı asker Ivan’ın esir kampından kaçmalarını anlatıyor. Film, farklı dilde konuşan iki insanın birbirine yardım ederek hayatta kalma mücadelesini farklı bir bakış açısıyla aktarıyor.

PRELÜD/BAŞLANGIÇ

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi araştırma görevlisi Onur Keşaplı’nın yazıp yönettiği ve Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi araştırma görevlisi Gülbike Keşaplı’nın sanat yönetmenliğini üstlendiği, İletişim Fakültesi öğrencilerinin kamera, reji, prodüksiyon ve kast başlıklarında asistanlık yaptıkları kısa film Prelüd/Başlangıç’ın başrülünü Can Söylemez, yardımcı rollerini ise Ebru Atilla Sağay, Barış Kolik ve Gülbike Keşaplı üstleniyor.

STRANDED

İzmir ekonomi Üniversitesi Sinema ve Dijital Medya bölümü 3. sınıf öğrencileri Onur Erdurak, Canberk Günay, Murat Etyemez ve Ali Galip Özkaya’nın çektikleri “Stranded” adlı kısa film, distopik bir gelecekte, ‘Evlerimizde Güvendeyiz’ sloganını kullanarak vatandaşlarının evlerinden dışarı çıkmamalarını sağlayan ve onları sıkı bir kontrol altında tutan bir hükümete karşı duran bir adamın hikâyesini anlatıyor.

UYANIŞ

Yönetmen Ozan Takış’ın 2013 yılında pres makinesine sıkışarak hayatını kaybeden çocuk işçi Ahmet Yıldız’ın anısına çektiği ve ses getiren ”Şekirê Pembû” filminin ardından, kapitalizm eleştirisi olarak çektiği “Uyanış” filmi Cannes Film Festivali Short Film Corner’a seçki bölümünde katalogda yerini alıyor.