kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

8. Çanakkale Bienali başladı

3 Ekim 2022

CABININ tarafından hayata geçirilen Çanakkale Bienali, bu yıl 8. kez 1 Ekim – 5 Kasım 2022 tarihleri arasında Çanakkale’de 11 farklı mekânda Dardanel‘in ana destekçiliğinde gerçekleşiyor. Bienal bu yıl Azra Tüzünoğlu‘nun genel sanat yönetmenliğinde, “Birlikte nasıl çalışırız?” başlığı altında topluluk, çalışma ve birliktelik deneyimlerine odaklanıyor.

Konukseverlik, dostluk, iş birliği, emek, sorumluluk, adalet, bağışlama, hafıza, yas, neşe gibi farklı kavramları ele alırken, insanın “birlikte yaşama” zorunluluğunun peşini bırakmayan paradokslar, imkansızlıklar ve tekil şansları da soru işaretleri ve ünlemlerle vurguluyor. Şehre yayılan 11 mekânda izleyicilerle buluşan bienal, yeni işbirlikleri ve üretimlere kucak açmayı umuyor. 8. Çanakkale Bienali, ana sergilerinin yanı sıra panel, atölye, film gösterimlerinden oluşan ve OPET’in ana destekçisi olduğu Troya köylerinde gerçekleştirilecek Sanat Günleri’yle devam edecek zengin bir program sunuyor.

Türkiye’den ve dünyadan sanatçılar ve sanat inisiyatifleri, “Birlikte nasıl üretebiliriz?”, “Birlikte nasıl yaşarız?”, “Birlikte nasıl çalışırız?” soruları üzerinden, tüm canlı ve canlı olmayan yapılar arasındaki karmaşık ilişkilerin bağlantılarını/düğüm noktalarını araştırmaya davet edildi. Birlikte çalışma meselesine odaklanan bienale, özgün bir aradalık modelleri sunan AVTO (İstanbul), Monitor (İzmir), Are Projects (Antalya), Ka Atölye (Ankara) ve Çanakkale’den Garp Sessions inisiyatifleri ile İtalya Lucca’dan bağımsız Giungla Festivali davet edildi.

İnisiyatiflerin her birinin Korfmann Kütüphanesi, Mekor Hayim Sinagogu, Palamut Depoları gibi Çanakkale’nin özgün kent mirasını yansıtan mekânlarda kendi üretme ve çalışma pratikleri kadar, sanata bakış açılarını da yansıtan sergi ve projelerle bienalin sanatsal içeriğine katılmaları arzulanıyor. MAHAL, The FeHAN, Bordo Bina, Dardanel Spor Tesisleri ve ÇTSO Çanakkale Evi ise bienal ana sergilerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Çanakkale Bienali, sanatın hafıza ve tarihsel süreçlerine yönelik duyarlılığını bu edisyonunda da sürdürerek, Alparslan Baloğlu’nun hem retrospektif sergisini hem de Baloğlu’nun Troya’yı yeniden ve bugünden okuduğu yeni projesini Troya Müzesi’nde buluşturuyor.

Bienalde yer alan sanatçılar ise şöyle sıralanıyor: Adrian Melis, Alparslan Baloğlu, Aslı Işıksal, Başak Altın, Berfin Erdoğan & Yağmur Uyanık, Can Altay, Cevdet Erek, Eda Şarman, Eren Sulamacı, Forensic Architecture, Funda Susamoğlu, Furkan Öztekin, Goshka Macuga, Guido van der Werve, H. Esra Oskay, Havva Altun, İhsan Oturmak, İrem Aksu, İrem Tok, Jasmina Cibic, Johanna Billing, Liliya Lifanova, Maider López, Mariana Vassileva, Maury Vaughan & Melike Taşçıoğlu Vaughan, Merve Şendil, Mircea Cantor, Oğuz Karayemiş, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Pilvi Takala, Pravdoliub Ivanov,  Robert Montgomery, Serge Najjar, Tatiana Villani, Umut Kambak, Zeren Göktan.

1 Ekim’de 11 farklı mekânda sanatçıların ve özel davetlilerin katılımıyla açılan bienal, Alparslan Baloğlu’nun Troya Müzesi’ndeki iki ayaklı sergisi ve iki özgün performansla başladı. Murat Meriç, Can Altay’ın Bienal için ürettiği “Reçel Çemberi” başlıklı işe misafir olduğu kasetten/plaktan canlı performansında, müzik dünyamızın sürprizli birliktelik tarihinin tozlu rafları arasında “Birlikte çalışabiliyor muyuz?” sorusuna cevap aradı. Özlem Günyol ve Mustafa Kunt’un Frankfurt, İstanbul ve Çanakkale’den kamusal alan heykel ve anıtlarından elde ettikleri kalıplarla ürettikleri “Free Solo” tırmanma duvarı ise profesyonel tırmanıcıların performansıyla dünya prömiyerini yaptı.

8. Çanakkale Bienali, ana sergilerle birlikte farklı sosyal programlar ve etkinliklerle 5 Kasım’a kadar devam edecek. Bienalin iki interaktif projesi olan Özlem Günyol ve Mustafa Kunt’un “Free Solo” duvarında tırmanışlar, Can Altay’ın “Reçel Çemberi”nde ise kolektif müzik buluşmaları farklı zamanlarda aktive olacak. Bu yıl ilk kez aynı yıla denk gelen İstanbul ve Çanakkale Bienalleri arasında kurulan işbirliğiyle “Kuşlar ne düşünüyor?” çocuk atölyeleri ve 17. İstanbul Bienali Film Programı’ndan bir seçki Çanakkale’ye taşınacak. OPET’in ana desteğiyle, Tarihe Saygı projesi kapsamında geçtiğimiz yıllarda yenilenen Tevfikiye Arkeo-Köy ve Çıplak Etno-Köy’de düzenlenecek Sanat Günleri ise bienali kent merkezinden çevreye doğru hareket ettirirken Troya coğrafyasının arkeoloji, kırsal kültür ve yerel miras değerlerini çağdaş sanat ve kültürle buluşturacak.