8. Kitap Günleri, tarihi Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşiyor

31 Mayıs 2016

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Gönüllüleri işbirliği ile düzenlenen Kitap Günleri’nin 8.si, bu sene 1-5 Haziran tarihleri arasında Haydarpaşa Garı’nın tarihi ve simgesel atmosferi içinde gerçekleşiyor. 100‘ün üzerinde yayınevinin, pek çok usta yazar ve etkinliğin okuyucu ile buluşacağı haftanın onur konuğu Türkiye edebiyatının usta kalemlerinden Selim İleri.

Ataol Behramoğlu, Arife Kalender, Adnan Özyalçıner, Aydın Ilgaz, Enver Aysever, Mine Kırıkkanat, Onur Öymen, Buket Uzuner, Emre Kongar, Hüsnü Mahalli, Mustafa Sönmez, Leman, Bayan Yanı ve Fil gibi dergilerin yazar ve çizerleri beş gün boyunca sürecek etkinlik ve imza günlerinde yer alacak isimlerden bazıları.

Kitap Günleri programında usta yazar ve sanatçıların konuk olduğu çeşitli paneller ve söyleşiler de yer alıyor. Etkinlikler kapsamında Ataol Behramoğlu “Şiir ve Yolculuk”, Fikret Başkaya “Bir Başka Uygarlık Mümkün mü?”, Gülsüm Cengiz “Şiirin Rüzgârında Masal Kuşun Kanadında”, Murat Meriç “Şarkılı Memleket Tarihi”, Mustafa Sönmez “Kentsel Dönüşüm ve Kent Mücadeleleri”, Onur Öymen “Tarihimizle Yüzleşmek”, Levent Üzümcü “Sanat ve Politika” başlıkları ile söyleşiler gerçekleştiriyor olacak.

Türkiye edebiyatının usta kalemleri dışında Türkiye siyasal tarihinin en önemli eylemlerinden biri olan Gezi Direnişi de Kitap Günleri’nin programında yer alıyor. Program kapsamında, gazeteci-yazar İsmail Saymaz’ın “3. Yılında Gezi” söyleşisinin yanı sıra gazeteci Gökmen Ulu’nun yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Direniş” belgeselinin de gösterimi yapılacak.

Kadıköy Belediyesi, Haydarpaşa Garı’na katılımcıların kolay ulaşabilmesi için Bostancı, Haldun Taner Sahnesi ve Uzunçayır Metrobüs İstasyonu noktalarından saat başı kalkacak araçlarla ring seferleri sağlıyor.