kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nden yeni ödüller

15 Mayıs 2018

Bu yıl 9 – 15 Kasım 2018 tarihleri arasında 8.‘si düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali , ulusal sinemaya katkı amacıyla bir dizi yeniliğin hayata geçirileceği festivalin ödüllerine yenileri eklendi. “En İyi İlk Film Ödülü”, Lütfi Akad adına verilecek, “Jüri Özel Ödülü” ise Ulvi Saran adına verilecek. Ayrıca FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü ve Türk Sinemasına Katkı Ödülleri de festival kapsamında verilecek.

Lütfi Akad adına “En İyi İlk Film Ödülü”

1952’de çektiği ‘Kanun Namına’ isimli filmiyle Türk sinemasında ‘Sinemacılar Dönemi’ni başlatan Lütfi Akad, toplumsal gerçekçi sinemasıyla bu toprağa ait hikâyelerin izin sürerken, sıklıkla dile getirdiği kimlikli bir sinema anlayışının sancılarını çekerek, bu bağlamda bir duyarlılığın oluşmasına büyük katkı sağladı. Malatya Uluslararası Film Festivali, Lütfi Akad anısına bu yıldan itibaren bir ödül vermeye başlayacak. ‘En İyi İlk Film’ dalında verilecek ödül, jüri tarafından yarışma filmleri arasından seçilecek ilk filmlerden birine takdim edilecek.

Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü

Bu yıl festival kapsamında verilmeye başlanacak diğer bir ödül, 2009-2012 yılları arasında Malatya Valiliği görevinde bulunan ve bu süreçte Malatya Uluslararası Film Festivali’nin de kuruculuğunu üstlenen Prof. Dr. Ulvi Saran adına takdim edilecek. Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Ali Kaban’ın inisiyatifinde oluşturulan ödül, festivalde yarışacak filmler arasından seçilerek Jüri Özel Ödülü bağlamında verilecek.

FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü

Festivalin bu yılki ödüllerinden olan Film-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü, Film Yönetmenleri Derneği’nin üç kişilik jürisi tarafından seçilecek bir yönetmene verilecek ödül, yönetmenlerce belirlenmesi bakımından ayrı bir önem taşıyor.

Türk Sinemasına Katkı Ödülleri

Türk Sinemasına Katkı Ödülleri, Türkiye’de ulusal sinemanın gelişmesinde önemli katkıları bulunan kişi ve kurumlara takdim edilecek.