kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

8. Uluslararası İstanbul Opera Festivali başlıyor

12 Haziran 2017

Devlet Opera ve Balesi Genel MüdürlüğüDevlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 8.‘si düzenlenen Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 13 – 23 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival temsilleri, İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi‘nde gerçekleşecek.

İki hafta sürecek festival, 13 Haziran Salı akşamı, Yekta Kara’nın sahneye koyduğu W. A. Mozart’ın ünlü eseri “Saraydan Kız Kaçırma” operası ile başlıyor.

Festival, doğumunun 100. yılında, Türkiye’de operanın gelişmesine çok büyük katkıları olan, Ankara ve İstanbul Operası’nın kurucusu, Devlet Sanatçısı, rejisör, opera sanatçısı Aydın Gün’ü anmaya devam ediyor. Devlet Opera ve Balesi’nin 2016-2017 sanat sezonunda başlattığı bir dizi konser bu kez festival kapsamında İstanbul’da olacak. Orkestra Şefi Selman Ada yönetiminde, ilki Mersin’de gerçekleşen, devamında Ankaralı ve Samsunlu izleyiciden tam not alan konser, Mersin ve Samsun DOB orkestrası tarafından, sopranolar Zerrin Karslı, Deniz Yetim, mezzo soprano Aylin Ateş, tenor Emrah Sözer, bas Şafak Güç, bariton Caner Akgün dünya opera repertuvarının en seçkin eserlerinden bölümlerle sahnede olacak.