kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

9. Farklı Perspektifler Kısa Film Festivali başladı

4 Kasım 2021

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından Tepebaşı Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen 9. Farklı Perspektifler Kısa Film Festivali, bu yıl 30 Ekim – 7 Kasım 2021 tarihleri arasında Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi‘nde gerçekleşiyor. 100’e yakın kısa filmin gösterileceği festivale, pek çok yerli ve yabancı sinemacı katılım gösteriyor.

Festivalin bu yılki teması, daha önce isteyerek ya da zorla gerçekleştirilen ama bir yıldır, tüm insanlığın aynı anda maruz kaldığı “izolasyon”. Sanatçıların benzer deneyimleri farklı gözlemlerle aktaracakları filmleri bu bölüm başlığında izlemek mümkün. Festival teması, film gösterimlerinin yanı sıra bu konudaki buluşma ve söyleşilerle daha kapsamlı şekilde ele alınacak.

Katadrom’un uluslararası ön jürisi tarafından belirlenen yarışma filmleri oyuncu Aslı Şahin, Kosovalı yönetmen More Raça ve Bulgaristanlı yapımcı Vladimir Karanikolov’un oluşturduğu uluslararası ana jüri tarafından değerlendirilecek.

Festival bu yıl, ana teması “İzolasyon” bölümünün yanı sıra, geleneksel bölümlerini korumaya devam ediyor. Festival bölümlerini “Potluck”, yarışmalı bölümün yanı sıra, hayatın absürt ve komik taraflarını gösteren “Gülünç”, güçlü kadın hikâyelerinin anlatıldığı “Mor Portreler”, her türlü ayrımcılığa karşı bir buluşma alanı olan “Şemsiye”, keskin değişim hikâyelerinin yer aldığı “Viraj”, yakın tarihin ve kişisel hikâyelerin aktarıldığı “Çok Uzak, Çok Yakın”, kültürel farklılıkların ve kontrastların ele alındığı “Kültürel Bakış”, ilişkilerin irdelendiği “Bağlar” oluşturuyor. Ayrıca Detmold  Kısa Film festivali de, bir seçkiyle festivale katılıyor.

Festival kapsamında ayrıca, Tepebaşı Belediyesi ve Katadrom Derneği’nin ortaklaşa organize ettiği, uluslararası ortaklığını Kultur und Art Initiative eV – Detmold’un üstlendiği, Alman-Türk Gençlik Köprüsü’nün desteklediği bir sinema kampı düzenleniyor. Emel Göksu, Çiğdem Vitrinel, Marsel Kalvo, Gül Abus Semerci, Selcan Özgür, Aslı Şahin, Hakan Yılmaz ve Ahmet Toklu gibi isimlerin, sinemasal süreçlere dair atölye ve söyleşiler gerçekleştireceği kampa, konuk konuşmacılar da katılacak.

Emel Göksu oyunculuk, Çiğdem Vitrinel uygulamalı yönetmenlik, Marsel Kalvo yapımcılık, Gül Abus Semerci televizyon ve dizilerde senaryo, Selcan Özgür uygulamalı senaryo, Aslı Şahin drama, Hakan Yılmaz sinemada görsel efektler, Ahmet Toklu kurgu atölyeleri verecek.