kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“99 Kare” Cumhuriyetin Değerleri Art On Istanbul’da

1 Kasım 2018

Art On İstanbul ve Sezer Tansuğ Sanat Vakfı, 1 Kasım – 29 Aralık 2018 tarihleri arasında Art On Istanbul‘da 99 Kare başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. 99 Kare sergisi, Sezer Tansuğ’un 1993’te başladığı “Cumhuriyetin Değerleri” projesini tamamlıyor. Sergi kapsamında 100’ün üzerinde sanatçının eserlerine yer veriliyor.

99 Kare, Sezer Tansuğ tarafından 1993 yılında planlanan ama gerçekleştirilemeyen “Cumhuriyet’in Değerleri” projesini güncel katılımlarla yeniden ele alıyor.

Sezer Tansuğ, “Cumhuriyetin Değerleri” başlığını attığı projesi çerçevesinde sanatçıları, Cumhuriyet dönemi kültür, sanat, bilim alanlarında ürettikleriyle katkılar sağlamış isimlerle eşleştirir ve sanatçılara 40×40 cm ölçü sınırında bir eser sipariş eder. Ancak Tansuğ’un hastalığı ve sonrasında vefatıyla proje yarım kalmıştır. Projenin sahibi Sezer Tansuğ’un çerçevesine sadık kalınarak yeniden ele alınan sergi, 3 bölümden oluşuyor: Tansuğ’un davetiyle ürettiği eserini 1993’te teslim eden sanatçılar, Tansuğ’un arşivinden çıkan listede yer alan ama eser teslim etmemiş olan sanatçılar ve Galeri tarafından eklenen güncel üretim yapan sanatçılar.