kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

A Corner in the World X bomontiada ALT 26 Eylül’de sezonu açıyor

25 Eylül 2018

A Corner in the World X bomontiada ALT sezon açılışı 26 – 30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

A Corner in the World X bomontiada Alt yeni sezonda, yerel ve uluslararası performanslar, konserler, filmler, buluşmalar, sergiler ve özel etkinliklere ev sahipliği yapacak. Farklı disiplinleri, kültürleri ve bakış açılarını bir araya getirme, bağımsız üretimleri destekleme ve heyecan verici buluşmalar yaratma misyonunu yansıtan bir program sunuyor.

Açılış haftası programında; Görsel Sanatlar: İran’dan Görünmez Kısalar, Film: ALT Kısalar #1 / Performans!, Müzik: Adventures in C, Performans: Ben Annemim, Performans: Walk Around the Corner bomontiada Solo Sessions, Garanti Caz Yeşili: Inside Llewyn Davis yer alıyor.

26 Eylül Program:

Görsel Sanatlar: İran’dan Görünmez Kısalar (26 Eylül- 2 Ekim); A Corner in the World X bomontiada ALT, Tahran’dan Invisible Center for Contemporary Dance (ICCD-Görünmez Çağdaş Dans Merkezi) ve Çıplak Ayaklar Kumpanyası ile ortak gerçekleştirilen proje kapsamında ICCD’nin kurucusu Mohamad Abbasi’nin üç kısa filmine üçüne ev sahipliği yapıyor. Koreograf, icracı ve aynı zamanda film yönetmeni olan Abbasi’nin video işleri deneysel sinema, dans videosu ve görsel sanatlar alanlarına bir bakış sunuyor.

Sergi Salı’dan Pazar’a 14.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Etkinlik ücretsizdir.

Film: ALT Kısalar #1 (26 Eylül 20:30 – 22:10); A Corner in the World X bomontiada ALT, genç Türk yönetmenlerin kısa filmlerine adanmış yeni programı ALT Kısalar’ı başlatıyor. Küratörlüğünü Dilek Aydın’ın yaptığı ALT Kısalar ayda iki kez farklı bir tema üzerinden ilerlerek, performans sanatları, metin temelli anlatılar, dans, ses, deneysel vb. temalarda seçilmiş kısa film gösterimleri sunulacak.

İlk gösterim, ilhamını performanstan ve performans sanatından alan kısa işlere yoğunlaşıyor. Bu program, kısa filmcileri ve sanatçıları ağırlayarak daha önce hiç bir arada gösterilmemiş işlerden oluşan bir görsel-işitsel dünyaya kapılarını açacak.

27 Eylül Program:

Müzik: Adventures in C ( 27 Eylül Perşembe 20:30 – 21:40); Istanbul Coding Ensemble (ICE) ve Istanbul Modern Music Ensemble (IMME) Terry Riley’in ‘In C’ adlı erken minimalist partisyonuna birlikte yeni bir boyut getiriyor. Etkinlikte, ICE’nin laptop icracıları canlı kodlama ve ağlı müzik sistemlerini kullanarak, IMME icracılarıyla doğaçlama diyaloglara girecek.

28 – 29 Eylül Program:

Performans: Ben Annemim (28- 29 Eylül 20:30 – 21:30); Tahran yeraltı dans sahnesinin kurucularından koreograf Mohamad Abbasi, çok özel bir performansla bomontiada ALT’a konuk oluyor. Performans: 20 dakika, Söyleşi: 45 dakika

30 Eylül Program:

Performans: Walk Around the Corner bomontiada Solo Sessions (30 Eylül 15:00 – 16:30); Performans Türkiye’de sahne sanatlarının çeşitli alanlarında çalışan sanatçıların ve toplulukların kısa performanslarını, şehrin farklı köşelerinde bir performans yürüyüşü ile bir araya getiriyor. Performanslar bomontiada’nın farklı mekanlarında gerçekleştirilecek.

 Garanti Caz Sineması: Inside Llewyn Davis (30 Eylül 17:30 – 19:15 ); Inside Llewyn Davis, 1961’de Greenwich kasabasına doğru yola çıkan genç bir şarkıcının bir haftasını konu alıyor.
Film ünlü folk sanatçısı Dave Van Ronk’un hayatından ilhamla yola çıkarak, dönemin müzik piyasasında yaşananları ünlü sanatçılar Bob Dylan, Joan Baez ve Joni Mitchell eşliğinde anlatıyor.