kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Abud Efendi’de yeni sergi: Yorganlar Fora

10 Aralık 2018

Abud Efendi Konağı, 8 – 16 Aralık 2018 tarihleri arasında “Yorganlar Fora” başlıklı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 

“Anneannemden, babaannemden kalan naftalin kokulu yorganları gözüm gibi sakliyordum. Yorgan tutkum arttıkça, varolan tüm klasik yorgan desenlerini araştırdım, kendi estetik anlayışımla bir renk ve desen seçkisi oluşturarak, Tophane, Beşiktaş, Sarıyer, Bursa, Adapazarı, Trabzon ve Kilis’teki çeşitli yorgan ustalarına diktirdim. Şu anda elimde 60’ın üzerinde –bence doyumsuz güzellikte- yorgan var.

Aralık ayında Yücel Kültür Vakfı Abud Efendi Konağı’nın büyülü ortamında görücüye çıkmaya hazırlar. Eski çeyiz sandıklarının bu en değerli parçalarının, yataklarımızda yeniden arz-ı endam etmelerini sağlamak en büyük hayalim. Üstelik sadece Türkiye’yle de sınırlı olmayan birhayal bu. Yurt dışı için, yorganların iddiasına yakışacak bir ‘coffee table book’ üzerinde çalışıyor ve yorganlarımızın ününü yurt dışında da yaymayı hedefliyorum. Evet, ayağımı yorganıma göre uzattığım pek söylenemez.