kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Açık Atölye Sanatçı Programı kış dönemi başvuruları başladı

5 Kasım 2020

Daire Sanat tarafından düzenlenen, sanatçıların projelerini mekânda gerçekleştirme sürecini ziyaretçi ve sanatseverlerle paylaşma olanağı yaratmayı amaçlayan Açık Atölye Sanatçı Programı‘nın kış dönemi başvuruları başladı. Başvurular için son tarih 15 Aralık 2020.

Daire Sanat, başvurusu kabul edilen sanatçılara çalışma ortamı ve atölyenin yanı sıra, basın ve sanat sektöründen ilgili profesyonellerle ve paydaşlarla bağlantı ve etkileşim sağlıyor. Yeni dönem seçici kurulu Fırat Arapoğlu, Sevil Binat, Örge Tulga ve Evrim Kavcar‘dan oluşuyor.

Kasım 2019’dan beri Cihangir’de yürütülen programda, seçici kurul ile belirlenen sanatçılar, üç aylık süreyle Daire Sanat’ın sunduğu atölye ortamında çalışmalarını sürdürüyor. Daire Sanat, bu program kapsamında sanatçı atölyelerini Salı ve Cumartesi günleri ziyarete açarak atölye ortamı ile sergi mekânı birleşimi farklı bir sergileme metoduyla ilerliyor Böylelikle ziyaretçiler sanatçıların üretim sürecine ve yürütülen çalışmaların gelişimine tanıklık edebiliyor.

Açık Atölye Sanatçı Programı sonbahar döneminde hâlen Evrim Kavcar ve Elif Öner ikilisi, “sözlük” olarak nitelendirmeyi tercih ettikleri Hassas Sesler Sözlüğü projesini, ses ile malzeme arasındaki ilişkiyi ele alan egzersizleri ile jest ve mimik odaklı performatif çalışmalar gerçekleştiriyor. Bir diğer atölyede ise Nejbir Erkol, büyüdüğü yere düşen havan topunun patlamaması üzerine bu durumu kırılganlıkla ilişkilendirdiği projesi üzerine çalışıyor. Çizim ve araştırmanın yanında fotoğraflamaya ve video performansı yaparak olayın yaşamsal kavramlarla ilişkisini sorguluyor. Açık Atölye Sanatçı Programı her Salı ve Cumartesi saat 11.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.