kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

ACTOPOLIS I Sanat ve Eylem İzmir’i de odağına alıyor

14 Kasım 2017
Uzun süredir kent ile kültür arasındaki bağlantıyla ilgilenen Goethe-Institut, bu bağlamda Güneydoğu Avrupa’da kentsel kültür konularını inceleyen bir proje olan ACTOPOLIS I Sanat ve Eylem‘i hayata geçiriyor. 2017 yılında da devam eden ACTOPOLIS, bu sefer İzmir’i de kapsamına alıyor.
“Uçan Halı” teması altında belirlenen ACTOPOLIS I Sanat ve Eylem İzmir’in Küratörlüğünü Ali Kemal Ertem’in üstlendi. Proje danışmanları Tom Keogh ile Michael E. Young kavramsal çerçeveyi şehre özelleştirirken, Cansu Çakar proje boyunca toplanan hikayelerin illüstrasyonunu üstlendi.
Projenin sonuç ürünü mahiyetinde olan ACTOPOLIS I Sanat ve Eylem İzmir sergisi 15 Kasım’da izleyicisiyle İzmir Mimarlık Merkezi’nde buluşuyor. Proje kapsamında gerçekleşecek olan aynı isimli panel ise 23 Kasım saat 18.30’da yine İzmir Mimarlık Merkezi’nde.”

 Devamlı fiziksel dönüşüm halinde olduğunu söyleyebileceğimiz Güneydoğu Avrupa kentlerine odaklanan ACTOPOLIS etkinlikleri, 2014 yılındaki ön çalışmalarla başladı. Zagreb ile Ankara, Bükreş ile Atina, Saraybosna ile Belgrad ve en son olarak Oberhausen, yedi ülkedeki yedi kentten yetmişin üzerinde küratör ve sanatçının katıldığı bir projenin çıkış noktaları oldu. Üretime 2016 yılında geçildi. Sonuçlar ise bu süreçte derlenip bir araya getirildi.