kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

adas’ta yeni sergi: “Monster”

26 Eylül 2019

adas, 8 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Ali Cabbar‘ın “MONSTER [ge.net.i.cal.ly.mod.i.fied]” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, yarattığı fütürist notürmortlarla genetiği ile oynanmış gıda ürünlerine ve gıdanın geleceğine dikkat çekiyor. Ölü Doğa janrına güncel bir yaklaşım sunan sergi, doğal olan her şeyin karşı karşıya kaldığı tehlikenin altını çiziyor. Sergi, ilk bakışta eğlenceli izlenimi veriyor olsa da, sonuçta ironik bir yaklaşımla izleyicinin gıda algısını etkilemeyi amaçlıyor. Sergide, üç boyutlu obje, yerleştirme, tuval, ahşap ve kağıt çalışmalar yer alıyor.

Kirlettiğimiz ve plastiğe boğduğumuz dünyamızda, süpermarket raflarını plastik görünümlü tatsız meyve ve sebzeler dolduruyor. Dev biyoteknoloji şirketlerinin laboratuvarlarında DNA’sına müdahale edilmiş GDO’lü gıdalar tüketiyoruz.

Et ve süt kaynağımız olan inekler, genetiği ile oynanmış mısır ile besleniyor. Milyar dolarlık biyoteknoloji devleri, tohum piyasasını tekellerine alarak geleneksel tarım yöntemlerimizi yok ediyor.

Ali Cabbar, gezegenimizin içinde bulunduğu kasvetli durumu Kafkaesk bir dünyaya benzetiyor ve bunaltıcı bir düşten uyandığında kendisini bu dünyada “metamorfoz” geçirerek gıda tasarımcısına dönüşmüş olarak buluyor. Görevi gereği, tazeliğinden ve renginden kaybetmeyen, raf ömrü uzun, kolay paketlenip taşınan, cazip görünümlü meyve ve sebzeler üretiyor.

Ali Cabbar, tartışmaları halen devam eden GDO konusunu ele alan araştırmaya dayalı projesine, bu tür ürünlerin ilk kez piyasaya çıktığı 2000 yılında başladı ve günümüze dek sürdürdü.