kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yeni sergi: “TECHNÊ”

19 Nisan 2021

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, 28 Mayıs – 28 Haziran 2021 tarihleri arasında analog ve dijital teknikler bir arada kullanılarak hazırlanan “TECHNÊ” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörlüğünü Gizem Renklidağ ve N. Cihan Çankaya üstleniyor.

Gizem Renklidağ’ın kendi geliştirdiği “FISPIS” tekniği ile hayata geçirdiği eserler, dijital sanat alanının usta isimleri aracılığı ile dönüşüyor ve bambaşka bir deneyim yaratıyor. TECHNÊ alışılmışın dışında çok katmanlı bir sanat deneyimi yaşamak isteyenleri, interaktif, hareketli ve eğlenceli dünyalara götürüyor.

2017 yılında İstanbul’da gerçekleşen TECHNÊ, dijital sanatçıların kolektif üretimleriyle süreç içinde gelişerek büyüyor. Tuval resimlerine bambaşka form ve boyutlar kazandıran sanatçılar, resim sanatını dijital tekniklerle dönüştürerek birçok farklı performans ve deneyim tasarlıyor.

Ahmet Said Kaplan, Can Büyükberber, Deniz Kader, Hakan Hısım, Batuhan Güven, Hakan Yılmaz, Lara Kamhi, Mehmet Kızılay, Selay Karasu resim üzerine projeksiyon haritalama ile algı sınırlarını zorlarken, HA:AR (Hande Şekerciler ve Arda Yalkın) karışık multimedya tekniği, Ender Diril foto-manipülasyon, Merve Özgören plastik sanat enstalasyonu, Ozan Türkkan yapay zekâ kullanarak ürettiği animasyonla, Süleyman Yılmaz interaktif yerleştirmesi aracılığı ile sanatseverleri çok katmanlı bir deneyime davet ediyor.